| Borgorex a întrebat:

Salut

Decii. Eu m-am hotarat sa ma apuc de sala.M-am gandit sa iau niste proteine. As vrea daca se poate sa ma ajutati. Si prin ajutor ma refer la :
.
a) Ce proteine ar trebui sa iau fiind si la inceput?
b) Ce ar trebuie sa mananc innainte / dupa sala?
c) Ce am voie sa mananc / sa nu mananc in general?
d) Program cu grupele de muschi pe care ar trebui sa le lucrez la sala? ( Ex : Marti : tripecs si picioare)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut. inaltime, greutate, varsta? Fara asta nu putem sa-ti recomandam o proteina.

Ce sa mananci in general, pai 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si ceva carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ). Baga si niste fibre vegetale ( gen fructe ), una din cele 5 mese poate fi compusa din fructe spre exemplu.

Un program trebuie sa ti-l faci singur, important e sa respecti principiul ca un muschi are nevoie de 48 de ore timp de refacere si sa ai grija ca unele grupe participa la altele ( triceps la piept, bicepsul la spate, etc. ).

Eu iti recomand asa, orientativ un program :

ziua 1 - piept + biceps
ziua 2 - picioare
ziua 3 - pauza
ziua 4 - spate + triceps
ziua 5 - umeri + abdomen
zilele 6 si 7 - pauza

Iar ca exercitii vorbeste cu instructorul de la sala, ca fiind incepator o sa-ti faca un program de incepator pentru primele 10-11 luni si apoi iti faci tu propriul program, atunci o sa ai destule cunostinte.

13 răspunsuri:
| iefsul a răspuns:

Parerea me a este sa-ti faci un program pentru acasa flotari, abdomene, genoflexiuni, si daca ai si un extensor poti lucra si bicepsul si pieptul. poti face si tractiuni (proteinele din ficat de porc, vitaminele din miere si fructe si carbohidrantii banane paste fainoase etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Din pacate acasa nu o sa ai rezultate prea bune niciodata din simplul motiv ca nu ai nici conditii si nici atmosfera necesara

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Gresit

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca stai la casa si mai ai si gradina exista si atmosfera si conditii(factorii naturali de calire aer, soare, etc.deci se poate si acasa totul e sa ai cu ce

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Pai asa iti cumperi tot ce-ti trebuie si iti faci o sala acasa. eu cand ziceam "acasa" ma refeream la oamenii normali, care nu au spatiu unde sa-si amenajeze o sala, scuze ca nu am fost explicit happy

p.s. : cum lucrezi tu pieptul cu extensorul?

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Facand extensii il ti in mana cu dreapta apuci capatul drept al extensorului si cu mana stanga capatul stang al extensorului si faci extensi din brate in momentu extensiei muschii pieptului se incordeaza ( este o varianta nu da rezultate asa bune ca haltera dar merge, muschii se contracta oricum daca ma intelegi ce vreau sa zic

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

De fapt lucrezi spate asa, pieptul nu se incordeaza aproape deloc.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Da am gresit eu exercitiul era ''prinzi extensorii intr-o usa te apleci in fata si incepi miscarea de apropiere a bratelor pana cand palmele sunt fata in fata

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Exercitiul acela pe tu zici ca este doar pentru spate de fapt acolo lucreaza si muschii centurii scapulare (trapezul, dorsalul superior, deltoidul, pectoralii superiori, biceps brahial intram in biomecanica si nu are rost)

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Da, dar spatele lucreaza cel mai mult, respunt sunt grupe secundare in acest exercitiu

| iefsul a răspuns:

Eu zic ca 2 zile pe saptamana iti ajung.bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Si 2 zile pe saptamana imi ajung pentru ce?

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu era pentru tine raspunsul cu 2 zile era pentru altcineva