| mvmi25 a întrebat:

Eu am 15 ani, 59 de kilograme si 170 centimetri inaltime.Mie mi se pare ca sunt gras si as vrea sa mai slabesc dar in special sa pun masa musculara.Ce ar trebui sa fac?

22 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu esti gras! esti ok, pe bune. pentru masa musculara, fa sport, de orice fel si mananca multe proteine.

| dodo1530 a răspuns:

Vrei masa musculara, fa sala/sport, de orice fel. Eu, din experienta iti recomand inotul. Regulile de alimentatie au si ele rolul lor, nu mananci dupa 7 seara, nu mananci intre mese si nu dulce dupa 4 pm

Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dodo1530):

Tu vrei sa pui muschi nemancand dupa 7 seara? ai vreo tangenta cu sportul asta?

| dodo1530 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tot ce mananci dupa 7, mai ales grasimi se depune

| Cosmin86 a răspuns (pentru dodo1530):

Serios? argumenteaza prostia asta

Hai sa-ti arat eu ceva :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

citez : "ea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X""

Si experienta personala, eu am slabit intr-un an si am pus muschi mancand si 2 mese dupa ora 19 ( am 5-6 mese pe zi, ca sa pun muschi ).

Mai documenteaza-te, cu aberatia aia pui muschi la pastele cailor

| dodo1530 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si vrei sa ajungi precum Hulk?
Nu-mi aduc aminte a-tispune ca nu trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine. Ma refeream la o regula generala de alimentatie normala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dodo1530):

Ca sa ajungi precum hulk trebuie sa mananci 3-4 k de carne pe zi, vreo 50 de oua pe saptamana, sa ai 10-15 ani de sala + injectii cu steroizi

eu vorbeam de cu totul altceva. oricum chestia cu ora 19 e o mare TAMPENIE, nu alimentatie normala

| dodo1530 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok! Crezi ce vrei. App, ai o greutate absolut normala. Cauta cum se calculeaza IMC-ul, vei vedea happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru dodo1530):

De unde stii ce greutate am eu?

p.s. : nu exista "greutate normala", conteaza doar cat e grasime si cat e muschi. unii oameni au 100 de kg de grasime ( obezii ), altii au 100 de kg de muschi ( sportivii ), nu are nicio importanta greutatea

| dodo1530 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci, care-i problema ta? Mie asa mi s-a spus de mica, cu faza de ora 7, mama e medic. Daca tu nu esti de acord, atunci faci cum vrei si cum crezi, nu ma priveste. Ma voi documenta pentru tinewinking Nu am impus nimic, doar am sugerat, fiecare face ce vrea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dodo1530):

Medic nutritionist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sala si devotament.

| ReusxD a răspuns:

Trebuie sa faci sala zilnic, si vei obtine rezultate frumoase in numai cateva luni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReusxD):

Alt copil mic

mai des = MAI PROST, nu mai bine

sala zilnic = progrese MAI LENTE si MAI PROASTE

tu chiar nu stii NIMIC? comenteaza in alta parte, daca esti paralel

| IonutzWoW a răspuns:

Du-te la sala! Si eu eram la fel ca tine, dar dupa ce te duci la sala se vad diferentele! App sa nu iei proteine niciodata! BAFTA!

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Du-te la sala, vezi sa ai 5-6 mese pe zi.

| PickUp a răspuns:

Salut!
Mane tu esti nebun?:O La 15 ani ai 59 de KG si mai slabesti?:O Adica eu la 11 ani aveam 40 de KG... ce naiba!
Oricum poti sa te duci la sala, sa mergi cu bicicleta, role etc.
Fa multe abdomene si exercitii ca in armata!
Bafta!happy
Funda?

| BubbleWhitee a răspuns:

Păăăi.Și eu lucrez la asta, și da, la ambele.Simplu.Salăăăăăăăă! Te duci acolo, zilnic, și vei acumula rezultate superbe în câteva luni, dar știi... fără dietă nu facem nimic.Degeaba mergem la sală, dacă încă mâncăm nesănătos! BAFTĂ!

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Cel mai important ii sa mergi la sala sa te tii de sala.Nu trebuie nu stiu ce diete incearca acuma sa eviti unele mancaruri precum cartofii prajiti carnea bogata in grasime si incearca sa mananci in fiecare zii oua fierte, orez si multe legume si fructe si desigur piep de pui si peste.Nu exagera si dispera pariintii cu dieta.Incearca numa grasimiile sa le eviti.Cel mai important sala si devotament

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdiAdrian1995):

Dieta e de 5 ori mai importanta decat sala, in sportul asta ALIMENTATIA e pe primul loc absolut, nu sala

| AdiAdrian1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect...dar pentru inceput ii important ii sa manance in special fara grasimi...nu pot la o persoana care ii obisnuita sa mananci mult sai pui o dieta, treptat se fac dietele

| D3nys02 a răspuns:

Sala si multe exercitii