| Anonim420420 a întrebat:

Salut, fac sala de 3 luni si nu fac niciodată abdomen pentru ca nu vreau pătrățele, in afara de patratele m-ar ajuta la altceva abdomenul? Adica eu nu vreau patratele. M-ar ajuta la altceva daca as face si abdomen?

6 răspunsuri:
| myhaelamar86 a răspuns:

Daca faci 3 serii de cate 33 de abdomene nu faci pătrățele... faci triunghiuri.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Exercitiile pentru abdomen te vor ajuta sa nu faci o burta ca de cocalar.

| AnastasiaK a răspuns:

Poti sa nu faci, oricum e implicat in majoritatea exercitiilor

| slayer09 a răspuns:

Exercitiile de abdomen si muschii abdominali sunt stransi legati de muschii spatelui..si daca faci exercitii abdominale o sa ai o coloana sanatoasa.

| Doja a răspuns:

Patratelele nu se faca de la abdomen. Ele apar cand ai putina grasime pe corp. In anumite cazuri (in care un om exagereze cu sute de abdomene zilnice si are genetica aparte) patratelele apar si peste 15% grasime daca sunt supra-dezvoltate.

Totusi, daca faci abdomen fara sa faci spate, lombar, deadlifts (indreptari) o sa-ti rotesti pelvisul si o sa-ti pocneasca coloana

| Wheizii a răspuns:

In spatele abdomenului si in fata splinei de jos se aflta centru tau de greutate, CORE-UL, nici eu nu fac abdomene dar fac rack-pulluri si deadlift-uri care iti lucreaza core-ul. Deci daca nu vrei patratele nu fa abdomene.