| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Fac sala de jumatate de an, iar sport de 10 ani.
Ce exercitii pentru triceps pentru masa musculara imi recomandati?
Bicepsul o ia prea inainte in fata tricepsului. se vede cam ciudat big grin
multumesc.

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. impins cu priza ingusta
2. flotari la paralele cu greutati legate de tine
3. extensii cu bara Z din culcat

Fa-le pe toate 3, in ordinea asta, la antrenamentul de triceps.

P.S. : mai poti face un exercitiu de izolare pentru triceps in ziua de piept, sa-l storci complet, dar sa lasi 3 zile intre ziua de piept si ziua in care faci triceps

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Aceste 3 exercitii le fac deja la triceps. pe langa ele am adaugat si extensii la helcometru cu sfoara.
mersi pentru sfatul din urma, cel cu exercitiul de izolare in ziua cu piept.
P.S.: fac o grupa pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai adauga, tricepsul e grupa mica... si 3 exercitii e cam mult, principalul motiv pentru care grupele mici se dezvolta greu e din cauza ca se supra-antreneaza foarte usor. Ramai sub 10 serii la antrenamentul de triceps.

P.S. : mai poti incerca preobosirea, gen inaintea exercitiilor de baza sa faci un exercitiu de izolare, ca sa ai tricepsii obositi cand incepi exercitiile grele ( sigur, o sa lucrezi cu greutati mai mici, dar stimulul muschiului va fi destul de mare )

| crystygye a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia nu iti creste tricepsul.ca faci prea mult.il supra-antrenezi. daca continui asa, asa vei ramane.
tricepsul este grupa mica.nu ca bicepsul cei drept dar tot grupa mica.
iti trebuiesc 2 exercitii de masa, a cate 4 serii fiecare.arhisuficient pentru triceps. tine in mine ca la piept, intra triceps mereu, chiar daca nu iti doresti.

mai mult nu inseamna bine! nu in bodybuilding.

| Hades98 a răspuns:

Salut.
Sport toti facem de cand suntem mici laughing
Pentru triceps : Flotari
Impins cu priza ingusta
Flotari la paralele.
Etc. Documenteaza-te de pe net Daca ai nevoie de mai multe detalii!

| anonim_4396 explică (pentru Hades98):

Mi a luat 1 min sa intru pe site si sa pun aceasta intrebare. La final intru iar si primesc raspunsuri bune de la oameni experimentati.
Daca asta nu i documentare pe net, explica mi tu ce e.

| Hades98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream sa te uiti la niste poze - exercitii daca cineva iti explica si nu le intelegi cum sa le faci happy Atata tott happy

| Emilașcovici a răspuns:

Buna,incearca sa faci flotari in pumni sa fie pumnii lipiti si cand ajungi jos sa fie pumnii fix sub piept.Bafta!

| Hades98 a răspuns (pentru Emilașcovici):

Am mai auzit ceva... In pumni. hai sa zicem merge dar daca nu sti explica exercitiul.

| Emilașcovici a răspuns (pentru Hades98):

Vrei sa-ti fac poze ca la prosti? Ai facut vreodata flotari in pumni? Daca ai facut doar apropie mainile sa fie incheieturile lipite. Daca nu poti nu inseamna ca nu ti-am explicat eu bine, sunt foarte grele.Eu prefer sa fac niste exercitii mai grele decat sa fac dinalea simple mai multe, e obositor cu respiratul.Sau daca poti muscle-up la bara, iti lucreaza tot.Bafta!

| Hades98 a răspuns (pentru Emilașcovici):

Wow... :O.
Ce multe stii rolling on the floor ma tu vi la mine sa-mi zici ce e greu si ce e usor?
Ba eu cred ca tu faci asa ceva de nici 1 an nu practici culturism. Si u vi la mine cu flotari in PUMN ca is FOARTEEEE GRELE. Hai sa fim seriosi, ai 2 ani?
Mai bine taci si numai comenta daca tie ti se par grele si la altii ce is obisnuiti cu ele sunt usoare nu inteleg de ce vorbesti.

| Emilașcovici a răspuns (pentru Hades98):

Nu fac culturism, fac doar exercitii cu propriul corp si mie deajuns.Ma refer ca sunt grele flotarile in pumni cu incheieturile lipite.

| jyhsehda a răspuns:

Flotari la paralele si eventual la biceps in loc de 2-3 exercitii, faci un singur exercitiu daca nu iti place ca o ia prea inainte fata de triceps