| Alexandru_George_2002 a întrebat:

Salut,ieri cand m-am pus in pat m-am pus intr-un fel ciudat, si am simtit o durere mare in zona pulpei drepte sus, daca merg nu ma doare dar gen daca vreau sa pun piciorul drept peste stangul dupa genunchi, stiti ce vreau sa zic ma doare si gen ma doare in interior aproape de os sau pe la misloc nu stiu sigur, cum scap de durerea asta? Multumesc anticipat. Scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este vorba de articulatia care leaga piciorul de bazin (soldul de aici: http://www.lectiadeortopedie.ro/wp-content/uploads/2013/02/a11.jpg )
Probabil a fost din cauza unei suprasolicitari a piciorului sau ai calcat in gol cu el. Sau poate ai stat prea mult in frig. Evita frigul; ia-ti pantaloni pe dedesubt ca sa nu expui piciorul la frig.
Durerea poate sa dispara de la sine, dar nu si fara ajutorul pe care tu il poti da. Ai nevoie si de vitaminele: magneziu, calciu, vitamina D, vitamina C.
Multe din aceastea le gasesti in fructe si legume. Magneziul il gasesti in frunzele de telina, din care este recomandat sa faci o ciorba numai din astfel de frunze.
Calciul il gasesti nu doar in lapte, dar mult mai mult in semintele rasnite de susan.
Vitamina C o gasesti in citrice (portocale, mandarine, clementine, lamai).
Vitamina D o vei avea daca vei sta 10 minute la soare -atat este necesarul zilnic. Sau daca consumi cereale, nuci si mere.

In mod normal, dupa recomandarile de mai sus, durerea ar trebui sa dispara dupa o saptamana. Daca nu dispare (sau se accentueaza intr-un timp chiar mai surt), atunci trebuie neaparat o vizita la medic.
Nu trebuie sa stai pana nu mai suporti durerea. Trebuie totusi sa eviti frigul si sa cauti sa ai un stil de viata sanatos. Altfel niciun medicament nu va avea un prea mare efect. Si evita dulciurile, deoarece acestea scad sistemul imunitar si vor intarzia foarte mult vindecarea. Dulciurile din fructe sunt suficiente pentru nevoia zilnica. Este recomandat sa faci miscare; dar nu suprasolicitare -adica sa nu obosesti piciorul prea mult.
Multa sanatate!
Mai asteapta sfaturi. Sunt multe persoane pe aici care se pricep mult mai bine la medicina.

1 răspuns:
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Trebuie sa te vada un doctor... poate sa fie si apendicita uneori durerea se lasa pe picior nu introparte