| Rauuul a întrebat:

Salut.In legatura cu fibrarea musculara (sau definire) to nu am inteles cate repetari si serii trebuie sa fac. Unii zic ca pana cedeaza muschiul...altii zic ca 10-20 de repetari.Deci cum ar trebui sa fac? Dati-mi nu exemplu de program pentru piept (repatarii si serii) si cate repatari trebuie sa adaug in fiecare zi sau saptamana.

Răspuns Câştigător
| Andrey125 a răspuns:

Trebuie sa faci intre 8 si10 repetari a cate 3-4 serii cu greutati mari pentru. cresterea in masa musculara si pentru tonifiere 15-20 repetari a cate 6-8 serii

2 răspunsuri:
| byFlorin3l a răspuns:

Cel mai bine e intre 12-18 repetarii, bine inteles cu o greutate mica, a cate 6-8 serii. Plus ca in perioada de fibrare ai nevoie de mai multe proteine, deci scade carbohidrati si creste proteinele!

BAFTA!

| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista exercitii de "fibrare", acesta este un mit vechi.
Fibrarea se obtine eliminand stratul de grasime care acopera muschii, prin cardio : alergat, inot, bicicleta, etc.

De asemenea ai nevoie de o dieta bogata in proteine si cu putini carbohidrati a.i. sa nu se arda si muschiul doata cu grasimea.