| anonim_4396 a întrebat:

La sala, daca vreau sa cresc in masa, e bine ca exercitiile sa le fac cu greutati mari a cate 8-10 sau 12 repetari, apoi scad cate 1 nivel ( in functie de aparat ) ramanand la acelasi numar de repetari? sau cum este corect?
Va rog sa va argumentati raspunsul. Multumesc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci de exemplu fac biceps. nu conteasza ce exercitiu. si incep cu 8-10 repetari la o greutate medie. cand cresc in greutate ce fac cu repetarile? le scad sau incerc sa raman la acelasi numar ( 8-10 )?

| feraryyy78 a răspuns:

Trebuie sa cresti numarul lor, dar treptat, nu sa sari dintr-o data la un numar mai mare decat cel actual.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru feraryyy78):

Tu raspunzi ca sa te afli in treaba din cate observ eu

| feraryyy78 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Nu stiu, dar nu ai vazut clasamentul, te asigur ca ai face la fel.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru feraryyy78):

Pai atunci macar da raspunsuri cu totul si cu totul paralele cu subiectul pentru ca ametesti omul degeaba.

| Skynettt a răspuns:

Mai bine incepi cu incetul si tot urici nu sa scazi ca nu are niciun sens

| FitMonkey a răspuns:

Eu mereu fac 8-10 repetari, crescand treptat greutatile pana la limita maxima in care nu pot face mai mult de 8 repetari.

dar sunt mai multe tipuri de serii de ex serii piramidale, descrescatoare la care se schimba si numarul repetarilor nu doar greutatile.