| Cosminel1192 a întrebat:

M-am apucat de inot, vreau sa scap de stratul adipos de pe abdomen dar nu vad cum ma ajuta inotul. Incerc sa nu mai mananc dulciuri si sa beau sucuri dar nu prea pot rezistalaughing. La bazin merg de 3 ori pe saptamana si inot cat pot, dar a doua zi nu am febra nicaieri. Cam cat timp trebuie sa inot? Si ce sa mananc? Ofer funda x_x, mersi.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Simplu. ritm cardiac alert = arzi calorii = fortezi corpul sa foloseasca grasimea ca energie. perioada lunga de efort sustinut = corpul este fortat sa foloseasca din ce in ce mai multa grasime sa "finanteze" efortul pe care il faci. si nu dai strat adipos din fund, dai de peste tot, ultimul loc fiind abdomenul (zona stomacului, cea mai apropiata sursa pentru "zile negre" de nutrienti). tu daca ai de ales in a pune PC la tine in camera sau in coltul curtii ce iti e mai usor? sa mergi de fiecare data X metri pana in curte sau sa te dai jos din pat si sa te pui pe scaun. asa de ce stomacul sa retina grasime in alta zona decat cea imediat apropiata lui?

nu e vorba de dulciuri si sucuri e vorba de ZAHARUL din ele. corpul proceseaza 6g/24h. peste asta transforma in grasimi saturate care se depun. de aceea zice lumea de dulciuri si sucuri ca au in componenta foarte mult zahar si sunt cele mai consumate lucruri. asta + E-urile si conservantii din ele care ridica toxicitatea corpului si supun ficatul unui stres suplimentar.

cat despre efort. nu faci destul, de aceea nu ai febra. daca dai ca rata din picioare 10 minute nu faci nimic. nimeni nu face dintr-o labareala ceva. ori te pui serios sa iasa aerul din tine si sa fortezi corpul sa evoluezi, ori te lasi ca dai banii degeaba sa faci BALACEALA. la bazin eu nu trec de 75 minute cand ma duc, dar in toate astea am 10 minute de pauza impartita in 1 minut fiecare la 2-3 bazine facute. si cand nu mai pot tot dau acolo sa fortez corpul, putin cate putin

| marusica27 a răspuns:

Daca nu ai febra inseamna ca muschii ii ai dar nu ai masa musculara sau ai un strat de adipot mare si nu se vede... funda

| NDC12 a răspuns (pentru marusica27):

Sau inseamna ca tu nu esti documentat.