| Andrei_Vlad_C_1986 a întrebat:

m`am apucat de sala in urma cu 6 luni, totul a mers ok pana in urma cu vreo 2 saptamani cand am facut o intindere la umarul stang care s`a lasat pe brat si acum nu mai pot ridica nici jumatate din greutatea cu care faceam inainte. precizez ca stanga era mana mai puternica, iar acum abia daca pot face cu jumatate din greutatea cu care lucrez la dreapta. pomparea o obtin destul de greu si numai dupa ce ma chinui exagerat de mult. la dreapta dupa 10 min, sunt ca la stanga dupa juma de ora.

simt ca imi oboseste mult mai repede biceps`ul stang si efectiv nu mai are putere. ce se poate face? a mai patit careva ceva asemanator? multumesc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la nici un doctor, nu e nu stiu ce. Fa o pauza, nu`ti mai forta mana. O sa-ti treaca.

| Andrei_Vlad_C_1986 explică (pentru anonim_4396):

Cat de mare sa fie pauza? e intindere sau altceva? mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Vlad_C_1986):

Posibil sa fie intindere. Fa pauza 3-4 saptamani.

| MisterSTAG a răspuns (pentru anonim_4396):

E o intindre pe care ai facut-o fie ca nu te-ai incalzit cum trebuie, fie ca te-ai fortat prea tare.Pauza o faci de cate saptamani vrei tu.Pana cand nu te mai doare deloc.

| MisterSTAG a răspuns:

Am patit si eu ceva de genul tot la bratul stang.Incearca sa faci o pauza cu sala, pana cand iti trece durerea.Cand incepi antrenamentul incalzeste-te bine, mai ales in acea zona si ridica greutati mai mici pentru inceput. Daca durerea tot persista iti sugerez sa consultiu un medic.
Eu am facut o pauza de 2 saptamani si mi-am revenit.Am inceput cu greutati mici, deoarece daca ridicam greutati mari incepea sa ma doar putin.In scurt timp mi-am revenit.

| Andrei_Vlad_C_1986 explică (pentru MisterSTAG):

Ai aflat pana la urma ce a provocat fenomenul? a fost chiar o intindere sau altceva?

mersi de sfat, voi tine cont

| Wannax a răspuns:

Se poate sa fi facut intindere. Mergi la doctor pentru un control ca sa nu suferi mai tarziu si sa remediezi problema acuma cat e inca proaspata. Sau in cazul in care nu vrei sa mergi la doctor asteapta 2-3 zile ( dara fara sala) iar daca observi ca durerea nu a trecut cu siguranta trebuie mers la doctor.