| DaNy_2032 a întrebat:

Salut,
M-am apucat de sala sunt la a 3-a saptamana, va spun ca am 1.75 si 57 kg, deci sunt slab, as vrea sfaturile voastre cum cresc mai repede in masa musculara, cum trag, ce mananc, ce proteine iau, ce sa mai iau pe langa proteine, de cate ori sa ma duc la sala.
De curand mi-am luat un Gain Fast 3100 de 2, 3 kg si nu stiu cum sa-l administrez, cum sa iau, mananc solid de 4, 5 ori pe zi, dorm 8, 9 ore pe noapte.
M-am gandit sa mai iau si niste amino acizi (BCCA) sa grabesc cresterea masei musculare.
Va spun ca la sala imi dau sufletul, trag ca animalul.
Vreau sa-mi spuneti daca fac bine daca iau astea, daca nu spuneti-mi un program (ce fel de proteine sa iau, de cate ori sa ma duc pe saptamana la sala etc.)Mentionez ca am 16 ani si 2 luni

Răspuns Câştigător
| Aborted a răspuns:

Depinde ce fel de tip somatic ai : https://www.google.ro/......ps?/search

La inaltimea si greutatea ta cred ca esti ectomorf.
Alimentatie : 5-6 mese pe zi bogate in carbo si proteine ( 40 proteine/masa 80 carbo/masa; nu ignora celelalte valori nutritive)
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/#
Lincul asta te va ajuta cu proteinele, sa stii cam cat sa mananci la o masa ca sa ajungi la 40 g pro. ( corpul nu poate absorbi mai mult de 30 g pro per masa, ce e in plus arunci la toaleta, dar fiindca esti ectomorf si ai un metabolism foarte rapid vei arde si din proteine, de aceea e recomandat ca tu sa mananci 40 per masa)
Carbo : paste 80/100g, orez 60/100g, cartofi 30/100. Aceste alimente sunt cele mai bogate in carbo, valoare nutritiva difera. Ca sa fii sigur uita te pe spatele pungi la valori nutritive. Acolo o sa ti spune exact cati carbo are.
Antrenament: In jur de 40 min trebuie sa stai la sala. Poti merge de 3 ori pe saptamana ( 40min per antrenament)
Poti incerca : ziua 1 : piept+biceps; ziua2 : spate+triceps; ziua 3:picioare+umeri.
Antrenamentul difera de la persoana la persoana. Pentru un antrenament bun mai uita te pe net, testeaza exercitii si programe si astfel vei gasi antrenamentul perfect. ( nu uita de 40 min per antrenament, foarte important)
Grupele mici ( biceps, triceps, gamba, umeri, trapez, antebrat ) au nevoie de 2 zile pauza iar grupele mari ( piept spate coapsa, biceps femural ) au nevoie de 3 zile de pausa. ( 48 ore si 72 ore)
Suplimente: pentru masa musculara incearca http://www.megaproteine.ro/......tina-300g/
Mie nu mi place creatina, dar daca vrei sa iei intereseaza te sa vezi ce face.
Alimentatie : o masa la 2-3 ore.
Fara cardio!
Cam asta ar fi in mare, daca mai ai intrebari poti sa mi trimiti un mesaj.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Vezi ca se scrie BCAA. Si ajuta la refacere, nu la crestere.

Ce program ai la sala? Si cate mese ai pe zi?

| Aborted a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt corecte sfaturile pe care i le am dat?big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aborted):

Dap, nu am citit chiar tot dar pare ok laughing

| Aborted a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing

| bettysk8 a răspuns:

Nu baga pastile, mai rau faci, baga multa carne, fructe si legume.Pt masa musculara :abdomene, coarda de sarit, alergat, geno etc. eu zic sa mergi la sala de 3 ori pe saptamana si sa faci 2 ore ...alimente pentru masa musculara : branza dulce, oua, shake-uri de fructe, ton, pui ....mai eu sper ca te-am ajutat big grin.ai putea sa te tii de unn sport anume tongue ( add me on facebook Paun Beatrice Mihaela)

| Cosmin86 a răspuns (pentru bettysk8):

Sala 2 ore? sa nu bage "pastile" ( despre care nici macar nu se vorbea )?

tu ai vreo treaba cu sportul?

| Aborted a răspuns (pentru bettysk8):

Tu esti biatrice aia cu Mky?