| GaBiTuLForEver a întrebat:

Am 16 ani, 1.70, si 70kg la sală iar acasă 68kg.

Fac rugby, iar de 1 luna si jumatate m-am apucat de sala.
După 2 saptamâni am început sa iau Gain Fast. M-am îngrășat vreo 2-3kg. As vrea sa încep sa iau creatina.
Ce părere aveți, sa continui pe Gain-URI sau sa iau proteine?

Ce vreau sa spun e ca vreau un abdomen definit și masa musculară + forța.
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| MrBinGO a răspuns:

Daca le vrei pe toate este nevoie de un timp foarte mare de antrenament...
Pentru forța fa exercitii care nu poti sa faci mai mult de 2-3 repetari, daca faci 4 repetari maresti greutatea.
Pentru masa musculara fa intre 6-10 repetari, daca poti mai mult, iar maresti greutatea.
Eu zic ca poti sa iei si creatină.
Asta e doar parerea mea happy

| GaBiTuLForEver explică:

Fac 4 serii a câte 10.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GaBiTuLForEver):

Adica faci masa musculara, atat.

| zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar a răspuns:

Salut si eu fac rugby ...nu iti recomand sa iei nici un fel de pastile, prafuri, proteine etc. pentru masa musculara sau de slabit ..de cat timp faci.Eu in sase luni am slabit natural prin ex fizice si alergare aprox trei kg de grasime...

| MrBinGO a răspuns (pentru zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar):

Adica tu mănânci proteine si zici altora sa nu o facă?
Proteinele provin din carne,branze,lapte, oua, etc.
Prafurile proteice sunt tot proteine, care trebuie adaugate intr-un pahar cu apa/lapte.
Tu cred ca nu iti place sa citesti pana la capat, el vrea sa puna masa musculara si forta. EVIDENT NU VREA SA SLABEASCA.

| zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar a răspuns:

La prafurile alea ma refer eu ca nu sunt bune...

| Cosmin86 a răspuns (pentru zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar):

Alea sunt TOT DIN MANCARE facute. mai documenteaza-te si tu.