| HanszmR a întrebat:

Salut. M-am apucat recent de un exercitiu si anume sa stau atarnat la bara de tractiuni. M-a ajuta foarte mult la antebrate, spate si umeri. Insa problema este ca fac mereu bataturi in palma. Ma gandeam sa-mi iau niste manusi pentru sala dar nu stiu daca sunt atat de eficiente. Ce recomandati?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te poti bandaja la palma sau te poti da cu pudra de creta.
Ambele ajuta.

| sierra1 a răspuns:

"stau atarnat la bara de tractiuni...problema este ca fac mereu bataturi in palma."

da' câte ore stai atârnat, păcatele noaste? Doar nu ești vampir...

| Frank51 a răspuns:

Orice zonă a corpului supusă unei presiuni foarte mari se va întări, apoi va rămâne tare atâta timp cât acea presiune se aplică constant.

| carevaescu a răspuns:

Sfaturile colegilor - de a nu te rezuma la un execitiu anume - este corect.

Pt bataturi in palme, as zice ca manusile ajuta, dar tot vei avea. Sunt inevitabile.

Le poti insa trata cu creme hidratante si poti folosi o pila, dar e doar o ameliorare. Mai degrabă te obișnuiești cu ideea si inveti sa traiesti cu ele.

Spor si sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum un astfel de "exercitiu" sa ți dea creștere în masă musculara. Ai nevoie de o amplitutidne a mișcării, nu doar de o oarecare forma de semi izometrie. Iar doar un exercițiu nu te va ajuta niciodată să crești, ai nevoie de minim doua.

| HanszmR explică (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca vreau masa musculara? Asa au tras unii concluziile. Eu pentru asta fac

https://youtu.be/TNPGe4uKu6E

| anonim_4396 a răspuns (pentru HanszmR):

Am crezut ca mi dai si doua palme
In cazul asta, manusile pentru sala sunt bune

| relian a răspuns (pentru HanszmR):

laughing Deci ai vazut un video pe Youtube si gata deja l-ai luat de bun, e bine si asa rau.

Afla ca omu nu este facut sa stea atirnat, omu nu este facut sa faca gimnastica, sa se inconvoaie, sa ridice greutati foarte mari si asa mai departe.
Toate acerste chesatii nu fac decat sa uzeze organismul si mai rapid. Spun aia ca aduce beneficii, bate gardu laughing sa faci ceva firmatii, asa doara dind din gura, alea is vorbe in vint.

Deci asculta ce spun, atirnatu, gimastica, youga, ridicatu de greutati nu aduce beneficii organismului, n-a demonstrat nimeni ca ar fi asa.

Omu ce poate sa faca? Sa mearga si sa alerge, pentru asta a fost construit, alergatu iti asigura exact ce ai nevoie.
Atirnatu ala, iti intinde ligamentele, tendoanele, tu crezi ca e de bine? Eu nu cred. Daca am fi fost facuti pentru asa ceva, fi sigur ca ar fi fost in natura noastra sa stam atirnati laughing

Asa cum maimutele is facute sa faca acorbatii, ce fac ele e ceva normal, pentru ca asa is construite.
Ia baga maimutele sa care greutati si o sa vezi ce se va intampla.
Orice faci in afara activitatilor naturale, adica naturakl cum ai fost construit, uzeaza organe, uzeaza organismul ca intreg.
Gindeste o masina, cu cit este mai folosita cu atit se intampla ce? Se uzeaza.
Ideea de miscare ca iti face bine este falsa ori rau inteleasa, uneori intentionat spusa, ca unia sa cistige bani.
Miscarea este buna, dar sa faci miscare natural, adica miscarea pentru care ai fost fabricat.

Omu ala care traia mii de ani inainte, ce facea? Ridica greutati, sta atirnat de crengi, se contorsiona? Nici pomeneala, mergea sau alerga, miscari pentru care a fost facut.

Spui faci bataturi? Asa si natural este normal sa faci bataturi? Nui normal, deci pentru ca faci activitati pentru care nu ai fost construit faci bataturi laughing

| DovleacTurbat a răspuns:

Pfff, și ăștia de chinuie cu exerciții care mai de care, ba compuse, ba de izolare sa și dezvolte grupele musculare când tot ce trebuia să facă este să stea atârnați de bara.
Revino-ti, mă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Bine zis laughing

| HanszmR explică (pentru DovleacTurbat):

Revino-ti tu! Nici macar nu ai dat un sfat ci ti-ai aratat aroganta. De asta nici nu prea imi place sa pun intrebari aici. Multi vorbesc pe langa subiect. Sanatate!

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru HanszmR):

Iti dau un sfat invatat din experienta prietenesc, niciodata sa nu ceri sfaturi de la oameni pe internet, ce exista pe grupurile de culturism din Romania alea mai populare intrece orice imaginatie, de la o simpla parere contradictorie se ajunge la jigniri, injuraturi...
cat despre problema ta : eu as merge ori pe chingile clasice ori pe manusi.

| HanszmR explică (pentru DonEnnioSalieri):

Imi poti zice cateva grupuri sau forumuri?

| HanszmR explică (pentru DonEnnioSalieri):

Multumesc!

| 6Radu5 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Se vede ca nu ai cunostinte, acest exercitiu ii ajuta pe cei care vor sa creasca in tractiuni, sa le fie mai familiara forma, si normal de ridici putin din umeri.

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,daca tot stai atarnat incearca sa te ridici din umeri putin si tot repeta acest exerctiu.Cred ca faci lucrul acesta pentru a creste in tractiuni.Cat despre bataturi, asa au barbatii, nu stiu la ce iti trebuie maini fine.Am mai vazut si eu la sala ca mai poarta femeile manusi si perna pentru bara la squat-uri.