| SpikLo a întrebat:

M-am reapucat de sala dupa un an de pauza. Forta a scazut destul de mult. Faceam la piept cu 50 acuma cu 20. Dar arat destul de rau la corp am putina grasime. Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi cu alimentatia/antrenamentul/cand sa iau proteinele? Am nevoie de cineva care da ii pot da mesaje pe mail cu poze etc. Cineva?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci te-ai reapucat de sala si brusc ai uitat ce faceai acum 1 an? asta cum vine? ah da, abia te reapuci si vrei din start suplimente.

hai sa iti dau o idee: muschii au memorie musculara. adica vor reveni la starea in care au fost cei mai bine pregatiti destul de repede. spre exemplu: mie mi-a luat cam 2 ani sa trec de la 28 in brat la 40. am avut accident de motocicleta am scazut in brat la 26 in mai putin de 1 an (atrofie musculara la brate, ceva urat, oricum). din noiembrie 2014 pana in mai 2015 am ajuns la 40 din nou. fara suplimente si alimentatia greu de numit buna (2 servicii + recuperare medicala). acum am spre 41. intelegi? iti ia mult timp sa ajungi la stadiul A, dar a2a oara ia de 3-4 ori mai putin. pe urma e greu sa treci peste bariera aia. la fel si cu greutatile. faceam cu 70, accident, nu puteam sa imping bara cu lunile, in august m-am apucat sa imping bara goala, acum fac cu 80. memoria musculara te aduce de punctul maxim.

sfaturi? scrii pe google push pull leg workout, citesti, inveti, te pui pe treaba

| MiddyMo a răspuns:

Sincer, nu iti recomand sa ceri sfaturi aici sau pe oricare alt site. Iti recomdand un nutritionist sau un profesor de culturism/fitness. Imi pare rau daca raspunsul meu nu e cel asteptat, dar mi se pare mai ok happy. Bafta

| JohnnyBi a răspuns (pentru MiddyMo):

Hai sa iti recomand eu: nutritionistul se pricepe la oameni sedentari. el are nevoie de un nutritionist sportiv. sunt cam 2 lucruri diferite. una e sa recomanzi X lucru la un om care face miscare la o rata, alta e sa recomanzi X lucru unui om arde mii de calorii. nevoia de supravietuire si cea de crestere in masa musculara sunt cam 2 lucruri total diferite. si de unde naiba ai auzit tu de profesor de culturism? se numesc antrenori. asta daca nu stii tu cumva vreo materie la scoala sa se numeasca culturism

| MiddyMo a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu vreau sa intru in polemici cu tine, dar daca scrii pe GOOGLE profesor de culturism nu cred ca o sa iti sugereze sa scrii antrenorwinking, daca noi folosim mai des cuvantul antrenor, asta nu inseamna ca este singura posibilitate de exprimarewinking