| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

Salut, ma duc la sala si as vrea sa stiu cate proteine/grasimi/carbohidrati trebuie sa consum pentru a creste in greutate am 178 si 65kg, ma antrenez 5-6 zile pe saptamana dar nu mai reusesc sa cresc in greutate, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai corpul arde cam 2500 kcal pe zi... deci esti pe zero, oarecum. Daca mai scazi si caloriile arse la sala, treci in deficit calorit...

Programul meu preferat:

luni - piept +biceps

piept: impins orizontal cu gantere, impins inclinat cu gantere( o sa vezi ca e mai greu decat cu bara), fluturari la cabluri
biceps: flexii cu bara Z si flexii ciocan (4 serii fiecare). Dar cotul cat mai nemiscat, uneori iti maresti bicepsii SCAZAND greutatea, ca sa faci corect

marti: picioare.

picioare: genuflexiuni cu haltera pe umeri, superserii extensii+flexii la aparat, impins la presa, aparatul pentru gantere. 4 serii fiecare. DAca mai poti, mai adauga si fandari cu gantere in maini.

joi: spate

spate: tractiuni la bara priza larga, tractiuni priza ingusta (poti peste 8, legi discuri de tine), ramat cu gantera, indreptari. 4 serii fiecare.

vineri: umeri, triceps, antebrat

umeri: impins cu gantere/bara din stand, fluturari laterale, ramat vertical, 3 serii fiecare
triceps: flotari la paralele, extensii cu bara Z. 4 serii fiecare
antebrat: flexia incheieturii la scripete cu ceva gros (infasoara scripetele in prosop daca nu ai rolling thunder).

Asta e programul cu care am avut CLAR cele mai bune rezultate. De am ajuns sa fac tractiuni cu 35kg legate de mine, la o greutate de 95 kg.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu reusesti sa cresti in greutate, pentru ca nu manaci destule calorii. Sala si proteina nu te ingrasa, dimpotriva!

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca trebuie sa gasesc alimente mai bogate in calorii, sa adaug si ceva dulciuri pe langa dieta pentru ca cu alimentatia mea 3-4 mese pe zi bogate in proteine/carbo/grasimi tot nu reusesc sa cresc

| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi ce mananci acum. Un meniu nu se face "copy/paste", pleci de la ce mananci acum, calculand cate proteine, etc. consumi zilnic, si se fac modificari.

Zi ce mananci intr-o zi cu antrenament si intr-o zi fara.

p.s.: 5-6 zile pe sapt e prea mult, le dai prea putine zile muschilor sa creasca (muschii cresc in zilele de pauza). Redu la 3-4 zile pe sapt.

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru Cosmin86):

Pai imi calculez caloriile si mananc in jur de 2300-2500 calorii si tot nu cresc in greutate!
imi poti lasa un exemplu de antrenament pe grupe de 4 zile?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Pai corpul arde cam 2500 kcal pe zi... deci esti pe zero, oarecum. Daca mai scazi si caloriile arse la sala, treci in deficit calorit...

Programul meu preferat:

luni - piept +biceps

piept: impins orizontal cu gantere, impins inclinat cu gantere( o sa vezi ca e mai greu decat cu bara), fluturari la cabluri
biceps: flexii cu bara Z si flexii ciocan (4 serii fiecare). Dar cotul cat mai nemiscat, uneori iti maresti bicepsii SCAZAND greutatea, ca sa faci corect

marti: picioare.

picioare: genuflexiuni cu haltera pe umeri, superserii extensii+flexii la aparat, impins la presa, aparatul pentru gantere. 4 serii fiecare. DAca mai poti, mai adauga si fandari cu gantere in maini.

joi: spate

spate: tractiuni la bara priza larga, tractiuni priza ingusta (poti peste 8, legi discuri de tine), ramat cu gantera, indreptari. 4 serii fiecare.

vineri: umeri, triceps, antebrat

umeri: impins cu gantere/bara din stand, fluturari laterale, ramat vertical, 3 serii fiecare
triceps: flotari la paralele, extensii cu bara Z. 4 serii fiecare
antebrat: flexia incheieturii la scripete cu ceva gros (infasoara scripetele in prosop daca nu ai rolling thunder).

Asta e programul cu care am avut CLAR cele mai bune rezultate. De am ajuns sa fac tractiuni cu 35kg legate de mine, la o greutate de 95 kg.