| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un program la sala de forta.
Inca o rugaminte:
Programul sa fie de luni pana sambata si sa nu contina picioare.

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Nu e recomandat sa ai un program de antrenament care sa nu includa picioarele pentru ca sunt o grupa musculara mare, importanta.
Poti lucra astfel:
Luni - piept
marti - brate (biceps + triceps)
miercuri - picioare si abdomen
joi - spate
vineri - umeri si trapez
sambata - poti relua o grupa care o consideri deficitara sau sa lucrezi in circuit.
Alte programe de antrenament gasesti si aici http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| DX190 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Luni - piept (unde intra triceps)
Iar marti bagi brate? SI joi - spate si vineri trapez? WTF dude. Ce e cu prostia asta de program? Nu mai da copy-paste la programe gasite de pe net (care 99% sunt foarte proaste).

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Si vezi ca este o mica greseala! joi spate vineri umeri si trapez. Gandeste-te ca la spate ai exercitii la bara si iti incordezi 50% sau poate nu 50% dar 45% tot incordezi muschii umarului! Iar vineri cand face umeri poate fi inca in revenire muschiul! Deci iti reduce forta! In rest picioare cu abdomen depinde ce tipuri de exercitii faci la abdomen! Daca faci la perete inclinat total in jos o sa fie problema si la picioare pentru ca sunt lucrate si o sa, simti o durere. Bafta

| test1999 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Multumesc Mult!

| AntrenorFitness a răspuns (pentru DX190):

Ionut, se pare ca nu ai auzit de grupe principale si secundare in antrenament. Mai documenteaza-te putin.

| AntrenorFitness a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Umarul este o grupa musculara care participa secundar la multe alte grupe. (piept, spate etc.) La fel putem spune de triceps si biceps. Nu e o greseala, daca nu ai exercitii "la bara" pentru spate si faci spre exemplu ramat cu gantera? ramat la aparat? Odata lucreaza secundar, asistand la o alta grupa iar altadata este lucrata principal respectiva grupa musculara.

| anonim_4396 explică (pentru AntrenorFitness):

Apreciez faptul ca nu ai inceput sa injuri, dar uite unde ai gresit:

Tu in programul pe care l-ai scris mai sus, ai scris:
Luni - piept
marti - brate (biceps + triceps)

Cand faci piept lunea intra triceps. Daca faci triceps a doua zi o sa ai rezultate slabe pentru ca tricepsul nu e 100% refacut. Se lasa CEL PUTIN 48 de ore pauza ca sa se odihneasca o grupa (uneori chiar 4 zile daca ai o febra de aia buna)

| AntrenorFitness a răspuns (pentru anonim_4396):

48 ore pentru grupa musculara lucrata in antrenamentul respectiv, asta nu inseamna ca daca azi lucrez piept maine nu pot sa lucrez triceps. La fel putem invoca faptul ca nu mai ai randament daca-l lucrezi dupa ce ai lucrat pieptul, in acelasi antrenament.
Hai sa nu mai intram in polemici, fiecare lucreaza cum crede el. Eu stiu ce am de facut si de asemenea stiu ce cunostinte am in domeniu. ai dreptate, nu contest, 48 ore pentru hipertrofie musculara, 72 ore pentru viteza, iar cardio-respirator ( regim aerob, ex:alergare) se poate lucra zilnic.
Poti incerca si alt tip de antrenament, nu trebuie sa ramai pe cel clasic, asta nu inseamna ca e o greseala...

23 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fotbalul e sport de tip cardio, antrenamentul de forta e complet diferit.

p.s. : antrenamentul de forta pentru picioare e SINGURUL care iti mareste semnificativ productia de testosteron a corpului ( cel mai important hormon ).

Eu lucrez picioare la rupere doar pentru testosteron big grin

| Wehes a răspuns:

Cum sa nu contina picioare?straight face
Vad ca o luati razna pe zi ce trece.
Unde ai vazut tu la toti aia ''mari'' care fac sala ca nu-si antreneaza picioarele? ( Nu mai argumentez ca o fac degeaba )

| test1999 a răspuns (pentru Wehes):

Bai baiatule, esti destept!?
Avem o problema, nu esti aici sa ma corectezi, eu am spus ce imi doresc, am cerut ceva sfaturi.
Nu am nevoie de oameni ca tine care sa ma critice.
M-ai facut idiot indirect, id***t esti tu bai baiatule.

| Wehes a răspuns (pentru Wehes):

Ba ''baiatule'' vad ca asa comunici. Nu conteaza ca faci fotbal, antrenezi si picioarele daca vrei sa ai o dezvoltare armonioasa a corpului. Cunosc multi ca tine care faceau fotbal si dupa cateva luni le parea rau ca nu au antrenat si picioarele, minim 3 aparate poti baga si tu ca nu iti strici unghiile.
Daca nu, ramai la fotbal si lasa sala.
Ia dai tu un search pe google sau youtube sa vezi cati fotbalisti isi antreneaza picioarele ca vad ca, comentezi fara a avea pic de cunostiinta.

| Curious9 a răspuns:

Marea greseala in Romania este ca toti tineri pornesc de la varste fragede la sala pentru ca "asa e moda". E GRESIT! Daca ai mai putin de 19-20 ani, nu face greseala sa faci sala. Nu mai cresti in inaltime. Tatal meu are 1.91, eu am inceput sala la 15 ani, am facut aproape un an, dupa care am fost uimit ca nu mai cresc. Acum am 19 ani si am 1.77 si parca mai rau scad decat sa cresc. laughing Daca vrei sa ai un corp de milioane, fa flotari, extensi, flexiuni etc si mananca la ore fixe, calculat. Daca in schimb ai peste 18 ani, esti predispus sa faci cea de-a doua greseala mare: lucrand doar bicepsi. Nu asa se fac muschii! Trebuie sa-i lucrezi pe toti, incluzivi cei de la picioare, ca sa ai V-ul sub burta. Recomand asa: luni-umeri, marti-spate, miercuri brate, joi umeri, vineri burta ( burta ultima ca sa ai ce arde in weekend laughing ). Sper ca am fost de folos. Bft!

| Nickname1890 a răspuns (pentru Curious9):

Intr-adevar exista anumite exercitii cu greutati ce pot stopa cresterea.

Si marea greseala a tinerilor cam asta este ca se apuca de sala in loc sa se apuce de un sport, care oricum ii va ajuta sa se dezvolta mult mai frumos pe viitor decat mersul la sala.

Test, lasa naibii sala si apuca-te de un sport.

| test1999 a răspuns (pentru Nickname1890):

Fac sport de la varsta de 8ani.

| test1999 a răspuns (pentru Curious9):

Baietii, fac fotbal de la varsta de 8 ani, am 19 acum. De aceea nu vreau sa fac picioare. Va rog ma ajutati cu un program bun, parca sunt geam trebuie sa mai lucrez putin, e spre binele meu. Am 1, 91

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Curious9):

Cresterea in inaltime este determinata genetic. Sunt persoane care au inceput sala la o varsta frageda si nu au avut probleme, inca un lucru pe care-l spun geneticienii este faptul ca noi semanam pe bunici, nu pe pariniti. Copii tai vor avea trasaturile parintilor tai si tot asa, se merge din 2-2 generatii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Nickname1890):

***, eu nu am ramas mic deloc

| Nickname1890 a răspuns (pentru test1999):

Si daca faci sport de ce sa faci si sala? Sa iti strici performantele in sportul respectiv facand sala? Ce sport faci? Inca mai faci? Ai de gand sa faci performanta sau faci doar de placere?

| test1999 a răspuns (pentru Nickname1890):

Salut din nou!
Fac fotbal de ceva timp, am nevoie de putin fizic, sunt fundas cenral, am nevoie de forta...

| Nickname1890 a răspuns (pentru test1999):

In cazul acesta programul de sala trebuie sa ti-l conceapa antrenorul. In nici un caz nu faci tu de capul tau pentru ca exista riscul ca adoptand niste antrenamente de sala necorespunzatoare cu antrenamentele pe care le faci la fotbal sa iti scada performanta.

| andreiiiukuuu a răspuns:

Da bun raspuns al lui antrenorfitness dar uite inca un program. Poti schimba programul dupa aproximativ 3 luni! De ex!
luni piept abdomen
Marti spate
Miercuri picioare
joi brate(biceps+triceps)
Vineri umeri+trapez
sambata banda sau skandenberg!

| AntrenorFitness a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Ca sa mergem pe logica ta din raspunsul tau, la triceps, joi, daca fac flotari la paralele nu intra si umarul?

| barcelona96 a răspuns:

Luni: piept + spate si abdomen
Miercuri: brate si abdomen
Vineri:picioare + umeri si abdomen