| SJ001 a întrebat:

Merg la sala de 3 ori pe saptamana (de vreo 3 saptamani) si fac de fiecare data cate 5 serii de abdomene (asa mi-a recomandat instructorul). Am 1.74 m si 66 kg. Cam in cat timp ar trebui sa apara patratelele big grin (asa... macar putin big grin) si cam ce ar trebui sa mananc (stiu ca sunt bune proteinele pentru muschi dar daca mananc foarte mult se depune grasime pe abdomen) si ce altceva ar trebui sa fac pentru a "accelera" formarea patratelelor.

6 răspunsuri:
| FitMonkey a răspuns:

Abdomenul se lucreaza o data, maxim de 2x pe saptamana.

proteine poti manca la greu, de la proteine nu te ingrasi ci dezvolta masa musculara

| Veleno1 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa te apuci de sala cu gandul de a face "patratele".Te apuci cand vrei sa iti modelezi tot corpul. abdominalii i poti lucra si acasa.

| SJ001 explică (pentru Veleno1):

Pai vreau sa imi modelez tot corpul doar ca la celelalte grupe de muschi au inceput sa se vada rezultate dar nu si la abdomen si ma gandeam ca nu fac ceva cum trebuie...

| Veleno1 a răspuns (pentru SJ001):

Fa-ti 3 antr/sapt pentru abodminali(inferiori, superiori, si intercostali)

| aigheraiho a răspuns:

Salut! In primul rand as vrea sa te sfatuiesc ca nu este bine sa faci in fiecare zi numai abdomen... Abdomenul este un cel mai greu muschi de lucrat si ca oricare alt muschi trebuie lucrat o data/doua ori pe saptamana! Si nu uita-respecta toate cele 3 mese ale zilei...si evita consumul de grasimi! mananca foarte multe fructe..in special rodii! Bafta

| Alexandru_Gavrila_1993 a răspuns:

Incearca ca in fiecare zi dupa ce ai terminat de facut toate exercitiile sa faci cel putin 30 min pe bicicleta sau banda asa dai jos din grasimea de la abdomen, si sa faci sa lucrezi abdomenul in fiecare zi.Eu asa am facut, banda si abdomen in fiecare zi dupa ce termin programu. Si in 3 luni sau vazut rezultate chiar foarte bune.Iar de alimentatie nu tin o dieta anume sau sa mananc ceva anume, mananc mancare gatita fara grasimi, prajeli si cat mai putina paine.Si iau si proteine. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Noroc