| anonim_4396 a întrebat:

Sallz all big grin
Am tot cautat pe net si nu reusesc sa ma lamuresc. thinking
Am facut sala si am luat proteine ( erau bune si scumpe, se numeau ceva de genu` : proteina in zer sau zen thinking un pahar de 250 ml costa 7 lei ) tot timpul la sala, de fiecare data cand mergeam. in 2 luni si 2 saptamani, se vedeau progrese. castigasem si in masa si in forta.
La sala toti imi spuneau ca proteinele nu dau inapoi ca nu`s steroizi. Dupa ce m-am lasat de sala, mi-a scazut si forta si masa si am pus si vreo 2 kg de grasime sad
Acum m-am reapucat acasa, nu iau nimic.
Ce ar trebui sa mananc ca sa slabesc, dar in acelasi timp sa pun si muschi pe mine. plz
FUNDA!

9 răspunsuri:
| Carton a răspuns:

Logic ca ti s-a intamplat asa. Proteinele nu le iei din prima zi din care te apuci de sala pentru ca muschii tai nu sunt obisnuiti cu efortul fizici, etc. Sunt mai multi factori de luat in considerare. Nu-s steroizi, dar scazi mai repede decat daca faci "normal". Daca folosesti proteine, procesul de crestere in masa musculara este aproape dublu fata de procesul de crestere a masei musculare cand nu iei nimic. Parerea mea e ca trebuie sa te apuci de sala, macar un an. Dupa un an de zile, baga cate proteine vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Carton):

Iei proteine si cand nu faci sala.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Asa ca daca mananci si ALTCEVA in afara de fructe si apa => consumi proteine

| Cosmin86 a răspuns:

Zerul este ce ramane cand se face branza din lapte.

Ce ai luat tu e doar MANCARE concentrata, atat si nimic mai mult.

NU EXISTA nu da inapoi. si cu suplimente si FARA, pierzi masa si forta, NIMIC NU E VESNIC.

Documenteaza-te prietene, nu stii NIMIC despre sportul asta :

http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

Si pentru cultura ta generala INEXISTENTA :

PROTEINE = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume. Ce ai luat tu e facut din lactate, adica TOT MANCARE.

P.S. : fa si tu sala macar 5 ANI inainte sa te lasi, abia te-ai tinut 2 luni, probabil cu 3 mese amarate pe zi... copil mic

| N0xEterniS a răspuns (pentru Cosmin86):

Da un ID de mess, sa te intreb mai multe. daca ma poti ajuta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ok, il trimit pe privat... scuze ca mi-am iesit un pic din fire, dar ma dispera cand vad oamenii care se lasa dupa 2 luni sau alte faze de genul

| Cosmin86 a răspuns:

Ca tu nu ai DELOC experienta in sportul asta si HABAR NU AI ce vorbesti, e partea a doua.

Ai auzit de stare CATABOLICA? Ia citeste singur.

SI citeste si articolul pe care l-am pus

| N0xEterniS a răspuns (pentru Cosmin86):

Baa, nu te-a pus nimeni sa raspunzi la intrebarea mea. Vad ca esti prea destept. multumesc de ajutor, da` nu trebuie sa ma iei cu figuri de copil molestat.

| e7d7n7 a răspuns:

Depinde,ce tip somatic eşti?

| LoCKeR a răspuns:

NU ai nevoie numai de proteine, iti trebuie carbohidrati pe care ii gasesti in special in orez, cartofi, fructe si legume. Iar despre scaderea in masa si forta, e normal daca nu mai faci sala. Poti face si acasa exercitii, dar nu e acelasi lucru. Apuca-te iarasi FARA prafuri proteice din astea. MANANCA!