| Peatric a întrebat:

Salut, merita sa fac un mini-cut ( de la aprox 15-16% bf la 12% ) dupa doar 8 luni de sala? Sau mai bine sa fac clean bulk cu un surplus mic de calorii pana anul viitor? Singura problema e ca mie grasimea mi se depoziteaza in zona soldurilor... De asemenea, am 17 ani, 175cm si 71/72kg

1 răspuns:
| cristiww a răspuns:

Esti in crestere, nu ai o experienta prea mare cu sala, ai "deficit" de kg sa zic asa, iar 15% nu e ceva exagerat. Deci nu vad motive sa faci mini-cut. Mergi pe lean bulk, acumuleaza kg, dezvolta-ti muschii si forta dupa care tii regim. O sa fii mai castigat. Daca tii acum regim pierzi timp, iar pe viitor o sa stai mereu cu stresul ca iti creste BF, deci o sa fii reticient la adauga calorii mai multe.