| GoldCookiez a întrebat:

..nu ma pot decide ce proteine sa imi cumpar..am 14 ani 1.80 si 65 kg....si vreau ceva pentru masa musculara.ce mi-ati recomanda?

7 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Poti sa iei ce vrei si protenie si creatina atat timp cat nu exagerezi si te tii serios de sala(app nici aici sa nu exagerezi). daca te lasi o sa te ingrasi mai mult pentru ca o sa mananci probabil la fel de mult doar ca nu o sa mai consume muschii deci o sa se depuna grasime, si o poti da si pe aia jos cu regim si un pic de miscare. probleme serioase cu greutatea apar abia daca ai vreun dereglaj hormonal sau alte probleme medicale, nu ai peste 40 de ani sa iti faci griji ca nu suporta organismul tau schimbarile.

| Marius96 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai o alimentatie buna, odihna multa (cel mai important somn este cel de la 22:00-00:00, incearca sa nu-l pierzi), program de antrenamet bun facut de un instructor nu de tine.
La capitolul suplimente ai putea incepe cu Lecitina 2gr. pe zi, un complex de vitamine+ minerale (Ca, Mg cele mai important zic eu), Omega 3 daca nu mananci prea des peste gras, si abia dupa aia proteine.
Si sunt destul de convins ca nu vei asculta nimic din ce ti-am zis. Daca tot vrei sa-ti iei proteine, eu zic ca sa iei o proteina din zer + deztroza +5 de glutaminawinking
***ai grija cata proteina si dextroza bagi in shaker, glutamina eu zic ca ajunge 5 grame...
Bafta...

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Eu te-as sfatui sa lasi ideea cu proteinele pe mai tarziu.Ai o varsta foarte frageda iar corpul tau este intr-o continua dezvoltare, proteinele nu te vor ajuta decat pe termen scurt, si vei deveni dependent de ele.Tot ce fac este sa te umfle si cand vei renunta la ele, te vei ingrasa foarte rau. Sfatul pe care ti-l dau este sa de duci la sala, sau sa te apuci de un spor. A doua idee iti va oferi o masa musculara in adevaratul sens al cuvantului, si va dura in timp, plus te va ajuta la o mai buna dezvoltare a corpului.Multa noroc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pinkpinkbutterfly):

".Tot ce fac este sa te umfle si cand vei renunta la ele, te vei ingrasa foarte rau", tu ai macar idee ce sunt proteinele?

| pinkpinkbutterfly a răspuns (pentru Cosmin86):

Da am idee ce sunt proteinele si sunt sigura ca chair mai bine decat tine.El se refera la batoanele cu proteine petru cresterea masei muscurale, mai rapid.Acele batoane minune care sunt facute din proteine artificiale. Cele mai bune proteine sunt cele din alimente, care pe langa proteine mai au si lipide si vitamine si tot de ce are corpul are nevoie, plus de asta o cantitate mare de proteine in organism afecteaza ficatu. Daca nu ai inteles ce a vrut el sa spuna si nu sti despre ce este vorba ar fi mai bine sa taci si sa nu te m-ai dai mare, sau u esti vreun culturist indopat cu proteine si le vezi bune? dc nu l-ai sfatuit tu ce proteine sa ia daca stii atat de mult despre ele. Si te gasisi sa ma comentezi pe mine.Documenteaza-te inainte si pe urma vorbesti.Are 14 ani, tu gandesti ce ar insemna sa isi indoapa corpul cu proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pinkpinkbutterfly):

Eu nu am zis sa ia proteine la 14 ani, eu doar am contrazis replica ta cu ingrasatul, cand te lasi de proteine nu se intampla absolut nimic de genul, nu le confunda cu steroizii.

Iar batoanele alea ca fapt divers au multi carbohidrati, dublu fata de proteine, documenteaza-te ce sunt aia si de ce nu e asa bine sa fie DUBLU fata de proteine.

Apropo, nu exista proteine artificiale, tot din mancare sunt facute si alea, spre ex. la batoane sunt din soia, la suplimentele sub forma de prafuri sunt din mai multe ( zer, lapte, albus de ou, etc. ), ideea este ca proteina este separata de restul ( grasimi, glucide, etc. ).

iar batoanele sunt o porcarie, exista suplimente cu proteine MULT mai ca lumea ( cu mult mai putini carbohidrati si grasimi ), sa nu mai mentionez ca acele batoane au zahar si sunt facute din soia ( eu personal nu suport soia, este una din cele mai proaste surse de proteine ).

In principiu suplimentele sunt ca sa-ti asiguri necesarul proteic ( 2 grame de proteine / kilogram-corp zilnic ) fara sa-ti fortezi stomacul, pentru unii oameni ( cei care sunt cat de cat facuti ) asta inseamna sa bage 7-8 mese pe zi ( dar mese, nu gustari ), ceea ce e cam mult. Asa ca baga 5-6 mese + suplimente, ca sa-si asigure necesarul proteic.

La 14 ani, la doar 65 de kg isi poate asigura cele 2 grame doar din alimentatie, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa se documenteze despre ce inseamna astea, ca mai tarziu o sa-i prinda bine, si nu e bine sa fie dezinformat cu faze de genul "te ingrasi dupa" sau mai stiu eu ce, ca am auzit pe site-ul asta o gramada de aberatii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pinkpinkbutterfly):

Inca ceva, uite aici proteine adevarate :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Nu porcariile alea de batoane la 2 lei.