| Sn4k3 a întrebat:

Am 15 ani, 1.80 si 65 kg. Vreau sa ma duc la sala. Credeti ca ar fi bine sa iau niste proteine ca sa ma ajute sa cresc masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Flr_Florin_1997 a răspuns:

Eu te-as sfatuii sa nu, ti-o spun din propria experienta, mai bine fa totul natural

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flr_Florin_1997):

Proteine = natural, sunt extrase din mancare.

mai documenteaza-te si tu copil mic

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flr_Florin_1997):

Din propria ta experienta de copil mic si firav?

14 răspunsuri:
| Sn4k3 explică:

Ok, deci deocamdata nu. Mersi pentru raspunsuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sn4k3):

Tu iei deja proteine, se gasesc in mancare... intelege asta odata, copil mic.

proteine = mancare.

Alea din cutii de la sala sunt TOT DIN MANCARE extrase.

Citeste si tu o carte in domeniu.

| malvinacroft a răspuns:

La varsta ta e bine sa folosesti proteine naturale (adica oua, carne, branza, lapte, hrisca, mei, naut, seminte uleioase etc). Obtii rezultate foarte bune doar din alimentatie - daca folosesti proteine sintetice, acum cat nu ti s-a incheiat cresterea, s-ar putea ca peste ceva ani sa ai probleme.

| Cosmin86 a răspuns (pentru malvinacroft):

"proteine sintetice"? tot din mancare sunt extrase si suplimentele.

altu complet pe langa

| malvinacroft a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am exprimat asa ca sa nu scriu prea mult. Nu e de sinteza, dar e proces puternic chimizat. Daca tie ti se pare un supliment "natural" atunci cand se evapora apa, se face praf, se redizolva in acid clorhidric, se adauga fenol, dupa care se introduce azot in combinatie, atunci ai o problema. Pana si novicii la medicina stiu ca daca scoti un nutrient din matricea lui (adica asa cum se gaseste in natura) ii modifici actiunea. Vreti sa faceti muschi mari si sa mancati orice ar fi, fara sa va pese de sanatate? Knock yourselves out! Dar sa nu plangeti cand o sa observati ca vi s-a degradat corpul, sau, daca sunteti mici de varsta, cresteti in mod dezagreabil si deformat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru malvinacroft):

Sunt alte procedee acum, fara fenol si azot. Vezi spre exemplu cum se obtine un izolat proteic, prin schimb ionic.

p.s. : "Vreti sa faceti muschi mari si sa mancati orice ar fi", NU asta e scopul suplimentelor.

Scopul suplimentelor NU e sa mananci orice... scopul lor este sa-ti asigure ce nu poti sa-ti asiguri din alimentatie ( nu avem toti o alimentatie perfecta ).

De-aia se numesc suplimente, sa "suplimenteze", nu sa inlocuiasca ( cum cred copiii mici ca pot manca orice ).

Alimentatia ramane 90 %... suplimentele sunt doar acel 10 % pe care nu poti sa tii-l asiguri zilnic.

| malvinacroft a răspuns (pentru Cosmin86):

MAI SUNT si alte procedee - daca te uiti prin suplimentele pentru sla, o sa vezi c a sunt inc destul de multe hidrolizate (adica ce am descris eu mi sus). Da, scopul suplimentelor este sa iti sigure port din ce nu poti sa mananci; dar ce scop are sa inghiti pastile cu extract de zer, in loc sa bei zer normal? (adica WHEY despre cre se vorbea mai sus). In general se ia pentru ca are mult mai multe proteine decat zerul simplu, ca si concentratie. Care, c si efect, duce la o crestere mai mare a masei musculare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru malvinacroft):

Simplu, daca bei zer normal, pe langa proteine consumi si o gramada de grasimi.

| malvinacroft a răspuns (pentru Cosmin86):

Un concentrat proteic din zer are de fapt mai multa grasime, ca procent, decat zerul normal. Care procent de grasime este oricum foarte mic, in ambele cazuri. O cana de zer are cam 4% din ratia zilnica recomandata de proteine. O portie de concentrat de zer are 40%. Mai informeaza-te inainte sa critici pe altii in dreapta si in stanga.

| Cosmin86 a răspuns (pentru malvinacroft):

Cum definesti "ratia zilnica"? Asta difera de la om la om, in functie de greutate, antrenament, etc.

La mine ratia zilnica de proteine este de 190 de grame ( 2 grame / kg-corp ).

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Crina_1975 a răspuns:

Nu chiar deloc iti spun pentru ca eu de meserie sunt asistenta