| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut.Numele meu este Alex, am 15 ani si am o nelamurire.Si vreau raspunsuri numai si numai de la cei care 100% stiu.
deci: am 1.85 si 82 de kilograme si sunt pasionat de musculatura,si sunt obsedat de picioarele mari, groase, musculoase.Decibig grinaca m-a dus sa alerg,o ora, slabesc? sau imi fac picioarele musculoase? Eu mai bine mor decat sa ma vad slab deci daca slabesc din tot corpul si din picioare sa mai alerg? Alergatul te slabeste? Nu vreau picioare slabe si tari, le vreau groase si mai putin tari.Deci stiti voi la ce ma refer, Alerg, imi fac muschi la picioare fara sa slabesc din densitate si kg.(voi spuneti unde gresesc si ce trebuie sa fac)....astept raspunsuri.Rog seriozitate!

3 răspunsuri:
| Catalin_Zaharie_1996 a răspuns:

Deci, eu nu sunt un foarte mare expert, dar am facut sport de performanta 7 ani de zile si iti spun din experienta. Eu am 1.94 si aproximativ 78-80 kg, cand m-am apucat aveam niste bete in loc de picioare, cu trecerea timpului si cu antrenamente intese s-au dezvoltat dar nu foarte mult, s-au fibrat si ce este drept sa sau si ingrosat, dupa o anumita perioada antrenorii ne-au bagat in sala de forta. Eh acolo s-a schimbat situatia, am observat ca eu cu picioarele mele faceam genoflexiuni cu aceeasi greutate cu care faceau alti cu picioarele de 2 ori mai groase ca ale mele, dupa vreo 3 luni de zile s-a vazut o diferenta destul de mare. Am intrebat preparatorul fizic si mi-a spus in felul urmator: "daca vrei sa fi culturist du-te si fa genofelxiuni si toate exercitile pentru picioare dar o sa vezi ca nu o sa ai mai multa forta decat exericitile care ti-i le dau eu" Din asta tragi tu concluzia, si la faza cu alergatu crede-ma ca numa de castigat ai. Picioarele se fibreaza cand alegi si mai ales iti intaresti mult articulatile. Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor. Spor la lucru.

| Garringlia2000 a răspuns:

Eu alerg in fiecare zi, 4-5 km si dupa cum ma vad in oglinda sunt uscat rau.
Pentru picioare musculoase cel mai bine faci genoflexiuni sau ridicari( cu parghie).
Apropo eu am 1, 76, 53 kg si fac fotbal, de aceea fug atata.

| Garringlia2000 a răspuns (pentru Catalin_Zaharie_1996):

Alergatorii au gaba suptire, prietene.