| adriana_5532 a întrebat:

As vrea sa slabesc. happy M-am apucat sa alerg si as vrea sa slabesc doar din burta. Am auzit ca daca iti pui o folie din plastic pe abdomen slabesti altfel. Toata celulita se transforma in muschi, dar as vrea sa slabesc un pic din picioare. Ce sa fac? Ca nu vreau sa am picioare cu musculatura ca de barbat. happy Ce as putea sa fac sa slabesc in zona picioarelor? :X

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita de faza cu folia de plastic, te amagesti degeaba. E bine ca ai inceput sa alergi, te va ajuta sa slabesti in zona picioarelor, dar pentru a nu dezvolta musculatura, sa alergi intre 15-25 minute zilnic cu viteza medie.Ca sa slabesti din abdomen, te vor ajuta exercitiile astea:
-pentru partea superioara: http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48
-pentru partea inferioara: http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&NR=1. Incearca sa bei mai multa apa(va dizolva sucul gastric si astfel senzatia de foame va intarzia sa apara)si incearca sa renunti pe cat posibil la dulciuri, alune, fistic, chips-uri, produse fast-food(cu putina atentie la alimentatie, rezultatele vor aparea mai repede).

15 răspunsuri:
| T30D0RA a răspuns:

Eu am pantaloni din aceia de care au atletistii, dar de fete am eu si cu aia alerg eu. Chiar da rezultate la mine, lumea imi zice ca am mai slabit. big grin

| Jolie_6609 a răspuns:

Ca sa ai abdomenul plat, trebuie sa faci 3 tipuri de excercitii: abdomene (cele clasice), abdomene pe spate si flotari. Faptul ca alergi e un inceput foarte bun :). Daca iti vei pune o folie de plastic pe abdomen nu cred ca vei reusi sa ajungi la rezultatul dorit.
Aici poti vedea cateva exercitii pentru picioare: http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4. Musculatura aceea de barbat o obtii atunci cand iti suprasoliciti corpul, deci nu face prea multe exercitii fizice, dar tine cont ca trebuie sa le faci regulat.
Inafara de toate acestea e bine sa tii si o dieta echilibrata, adica sa inveti sa mananci corect si sa bei cel putin 2 l de apa pe zi :*.
Mult succes :x!

| brosu a răspuns:

Felicitări că ai început să alergi, este soluţia cea mai bună.
Nu îţi recomand să pui folii de plastic sau să faci alte "inginerii" pe care le auzi de la părerişti, pielea trebuie să respire, să elimine toxinele nu să fie sufocată de folia din plastic.
În privinţa musculaturii nu îţi fă probleme, doar sportivele care fac performanţă ajung la aşa ceva.
Spor la alergare!

| pitesti a răspuns:

Danamarin a răspuns:
Iubita mea eu am o prietena buna care a facut exact ceea ce zici tu: si-a pus un sac menajer la in jurul burtii si alerga. Nu a avut niciun rezultat. Eu sunt de parere ca cel mai bine la burta slabesti facand abdomene. Eu asa am dat jos toata burtica. Si era ceva...

iubitul meu laughing lasa-ne cu d'astea ...sac menajer?laughing)

| Ralucutsa a răspuns:

Incearca exercitiile Winsor Pilates
Poti cauta filmulete pe Youtube sau chiar cumpara de la TopShop dvd-urile
Sunt foarte practice si foarte interesante.Nu iti dezvolta musculatura deloc!
Funda? Pwp si succes

| Lime a răspuns:

Abdomene :*

| adamari a răspuns:

Buna intra cu incredere aici http://forum.slabute.ro/

| danamarin a răspuns:

Iubita mea eu am o prietena buna care a facut exact ceea ce zici tu: si-a pus un sac menajer la in jurul burtii si alerga. Nu a avut niciun rezultat. Eu sunt de parere ca cel mai bine la burta slabesti facand abdomene. Eu asa am dat jos toata burtica. Si era ceva...hee hee

| didu_5680 a răspuns:

Buna :) ...pentru inceput, fa un dus pentru a-ti deschide porii, apoi aplica crema anticelulitica (orice fel de crema anticelulitica, chiar nu conteaza cat de scumpa e, o poti gasi in farmacii sau la plafar) pe zonele cu probleme si maseaza. Dupa ce crema este absorbita de piele, infasoara-te cu folie alimentara din plastic (poti chiar si pe picioare), si fa cateva minute de gimnastica (fii inventiva, nu trebuie sa faci doar un singur tip de exercitii), eu iti recomand exercitiile cardio(tae bo) deoarece combina ex. pentru toate partile corpului: http://www.youtube.com/watch?v=GP-ADSVstD0. Dupa ce termini, maseaza-ti corpul cu transpiratia (da, stiu ca suna rau, dar contine crema aplicata :D). La final fa un dus, relaxeaza-te... Celulita nu se transforma in muschi, fii sigura de asta, prin pasii de mai sus elimini apa si grasimi din organism, muschii tai nu vor fi prea dezvoltati, iar daca alergi, picioarele tale nu vor arata ca cele ale unui barbat;)) P.S.vei vedea rezultatele doar daca continui sa faci jogging (cat de mult poti, de cel putin 4 ori pe saptamana), sa faci diverse exercitii fizice, si sa eviti pe cat posibil grasimile, mezelurile, alimentele cu continut ridicat de zahar, produsele fast-food si bauturile carbogazoase, sa ai ore fixe la care mananci (eu mananc de 5 ori pe zi, din care doua sunt gustari intre mese), si sa nu mananci nimic dupa ora 18:00(te vei obisnui dupa 3-4 zile), astfel alimentele vor avea destul timp sa se digere, inainte de culcare.De asemenea, nu lua in considerare sfatul de a bea 2 litri de apa pe zi, acesta e un mit, corpul tau isi extrage apa din alimentele consumate, deci tu NU va trebui sa bei atat de multa (de obicei nu se ia in calcul, toata lumea recomanda 2 litri pe zi, fara sa se gandeasca cam cat de mult inseamna asta pentru o persoana obisnuita);) deci nu bea atat de mult, nu te forta, pentru ca te poti intoxica, si poti face hiponatremie (scaderea excesiva a nivelului de sodiu din sange). Sper ca nu te-am plictisit, acestea sunt cele mai simple cai de a slabi sanatos. :*Spor la slabit!

| TheWho a răspuns:

Mersul cu role, alergatul, genoflexiuni

| blackm4r1a a răspuns:

laughing dieta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce am facut eu sa mai dau jos din burtica kg in plus...Am vazut la TV o emisiune in care spunea ca pentru a slabi trebuie sa iti dai cu orice crema de slabit si sa lipesti peste folie care se lipeste pe piele transparenta este folosita de obicei la ambalarea produselor alimentare si sa stai asa ...Eu am facut lucrul acesta si am slabit mult. Vreau sa spun ca eu m-am infofolit asa seara si ma culcam cu ea iar dimineata cand m-am trezit nu mai aveam burtica ata de mare. E foarte buna cura aceasta de slabire iar pentru picioare poti face exercitii, sa mergi mult pe jos, sa alergi etc.pwpycy! Succes!

| lulush a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm te masai cu crema si dupa te infofoleai cu folie? si fara nici un fel de exercitiu?
si in cat timp si cat de mult ai slabit?

| cristi89 a răspuns:

Abdomene, genoflexiuni, si sa nu mananci nimic dupa ora 6!