| boss97 a întrebat:

Salut,saptamana trecuta mi-am dus bicicleta la reparat ca aveam axul rupt (ax quick release),Mi-a reparato dar mi-a lasat putin dat drumul la ax ca roata sa bata si ea un pic,asa a zis, si roata este asa cum a lasat-o reparatorul, adica este putin descentrata de la ax.Are ceva daca e descentrata putin?

Răspuns Câştigător
| xJuliusx a răspuns:

1. O roata descentrata inseamna ca janta este stramba.
2. O roata reglata cu un anumit joc, inseamna ca conurile nu sunt stranse la maxim pe coronite.
Problema este sa nu fie jocul prea mare sa bata janta spre furca mai mult de 1-2 mmm, si nici prea strans, pentru ca se invarte roata greu.

| boss97 explică (pentru xJuliusx):

Deci mesterul a lasat putina bataie la roata, e de bine, nu?