| Laurentsiuu a întrebat:

Salut, spuneti-mi si mie un supliment nutritib pentru sala care sa contina si proteina dar si carbohidratri si fara firme romanesti. Sa fie ceva bun pentru muschi si care a mai fost utilizat.

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sunt 3 tipuri de suplimente ce contin proteina, dar au 3 functii diferite (asta in mare, ca de fapt sunt mult mai multe).
-gainere (multi carbo, putine proteine, pentru cei ce cauta masa musculara, in general incepatori): gfx-8, serious mass (on), total mass 2000 (weider), Xgain (nu mai stiu firma), gain fast (universal).
-MRP (meal replacement powder), are 50-50 carbo-proteina, pot inlocui o masa (myo max (scitec), syntha-6 (bsn))
- izolate si concentrate proteice (95-100% proteina, o urma de carbo): gold whey standard (ON), 100% whey (scitec), nu stiu numele dar producatorul este muschletech (si e f bun). si la capitolul izolate proteice mai exista caseina si milk&egg care se iau noaptea inainte de culcare, sau cand corpul are nevoie de o proteina care se absoarbe lent.

| Laurentsiuu explică (pentru JohnnyBi):

As vrea sa incerc ceva ce sa aiba 50-50 sau gen 50 carbo 40 proteina si 10 altele(MRP)..imi poti recomanda un supliment bun si care este cunoscut si da rezultate?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Laurentsiuu):

50-50 e mai usor sa scrii decat 45-46-5-4-4-1-etc. ideea e ca, in principiu, contin cam la fel carbo-proteine. ti-am dat in postul anterior 2 firme bune

| Laurentsiuu explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ai consumat supliment din asta? Da rezultate bune?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Laurentsiuu):

Da... cred ca e cel mai folosit gainer de mine. isi face treaba foarte bine

| Fuzzyuzzy a răspuns:

Jumari,slanina,carnati si TotalMass

| nopainnogain29 a răspuns:

Serious mass de la on, cel mai bun gainer are 1200 calorii, 50 g proteine si 250 carbo.Eu am pus vreo 17 kg intr-un an.