| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, 1.75 si vreo 57kg... M-am apucat de sala de forta de o luna si majoritatea baietilor de acolo iau suplimente. Peste tot aud ca fara proteine suplimentare nu se observa mare lucru si asa mai departe. Nu prea imi place cum arat acum si as vrea sa iau si eu insa multi imi zic ca nu e bine... si nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai vezi, cum naiba sa pui muschi cu 5-6 fripturi pe saptamana.

Trebuie sa rezolvi problema asta, muschii se fac din alimentatie.

Antrenament fara alimentatie speciala = ZERO.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bine pentru ca mai tarziu o sa iti atarne carnea de pe tine si niciuna nu o sa te vada ca pe un barbat adevarat. Faci pe baza naturala mai rabda un an sa mergi la fiare si daca vrei masa musculara mananca putina grasime, o leguma o apa plata.

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru mgtow):

Sincer, iti multumesc pentru raspuns. Dar nu cred deloc fraza asta: ``o sa atarne carnea/pielea pe tine``. am auzit de multe ori fraza asta. proteinele le iei si din mancare straight face.

| mgtow a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

E adevarat cand ajungi pensionar nu mai ai putere sa mergi la greutati si muschii o sa cada precum pamantul din bascula in jos si nu se va vedea bine.

| Cosmin86 a răspuns:

1. Cine iti spune ca atarna pielea de la suplimente poti sa-i spui ca e REDUS MINTAL

2. Poti progresa si fara suplimente, eu nu mai folosesc de 1 an jumate si tot cresc ( dar am o alimentatie foarte buna ).

Ai 4-5 mese CONSISTENTE pe zi, proteine + carbohidrati la fiecare masa?

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru Cosmin86):

Am cam 3 mese pe zi. stiu ca e putin dar vreau sa ajung undeva pe la 5 mese. Chiar asteptam sa raspunzi si pe aceasta cale vreau sa-ti zic daca poti accepta cererea de prietenie ca sa ma informez mai mult de la tine. laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

Cu 3 mese pe zi nu pui muschi. Treci sa mananci serios.

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu... Si as vrea sa iau ceva proteine dar nu sunt experimentat in domeniul asta, sa zic asa big grin. Tu ce mi-ai putea recomanda. niste proteine pentru un incepator, sau nu stiu. cred ca ar trebui sa vorbesc si cu antrenorul de la sala.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

Proteine pentru incepator. asta e o chestie noua.
proteine pentru incepator: 5 MESE CONSISTENTE.
proteine ca suplimente pentru toata lumea: in functie de scop:
1. slabit: iso whey 100% sau hydrowhey
2. ingrasat: gainere bazate pe carbo (pentru ectomorfi sau dirty bulkers)
3. masa musculara lina: orice whey/carnivor.

care e ideea... exista X tipuri de oameni care vor Y lucruri de la vizita aia la sala. unii sa slabeasca, altii sa puna in kg (fie si cu grasime), altii sa puna doar muschi (cica) si apeleaza la un whey, altii fac doar de intretinere si nu iau nimic, altii care vor recuperare (glucozamina, fosfor, potasiu, magneziu, calciu, Q-10, etc). deci multe lucruri ce vor multi oameni. ca incepator ce suplimente sa iei? nu stii corpul tau cum va reactiona cu sala. daca iei gainer si te ingrasi ca porcul, dai banii degeaba. tu cu sala schimbi metabolismul, deci s-ar putea sa fii surprins de modificari. eu m-am lasat pe 26.6 cand am avut un accident urat care m-a bagat in spital 8 saptamani. am slabit de la 75 la 61 kg fara nicio modificare in alimentatie cu exceptia unei cupe de whey de 24g/zi si lipsa antrenamentului. au trecut inca 7 saptamani de atunci si cu 3 cupe de whey pe zi abia am 66 kg. deci prind foarte greu kg. diferenta cu sport vs fara sport poate aduce cu sine modificari pe care sa nu le cunosti la propriul corp. nu lua 2-3 luni nimic pana iti pui alimentatia si antrenamentul la punct. dupa timpul asta vei observa ce si cum functioneaza propriul corp si vei stii si singur ce iti lipseste.

suplimentele acopera ce nu poti tu sa ii dai natural. eu nu mananc legume (nu le sufar), deci iau vitamine si minerale. am lipsa de calciu in oase, iau supliment de calciu, nu mananc peste (alergie la chestii marine) deci imi trebuie omega. o parte iau din nuci, o parte din supliment. nu se ia proteina de dragul sa o iei. adaugi ce iti lipseste

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, nuci, migdale, caju, etc.

Cate fripturi mananci pe zi? Cate oua? Cate legume?

Eu mancam si 5-6 fripturi intr-o zi, cand puneam serios masa musculara, pentru proteine.

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu poate bagai 5-6 fripturi intr-o zi, eu le bag cam intr-o saptamana... laughing) Iar oua depinde, nu stiu. oricum putine.

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru Cosmin86):

Crezi ca as putea sa te-ntreb mai multe prin mesaj? insa nu te am la prieteni. mersi de raspunsuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

Pai adauga-ma la prieteni.

Sau zi id-ul de messenger, daca vrei sa intrebi mai multe.

| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns (pentru Cosmin86):

Ti-am dat cerere dar nu ai raspuns. iti dau idu prin mesaj. pot da mesaje doar daca te am la prieteni happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aaadddrrriiiaaannn):

Pai vezi, cum naiba sa pui muschi cu 5-6 fripturi pe saptamana.

Trebuie sa rezolvi problema asta, muschii se fac din alimentatie.

Antrenament fara alimentatie speciala = ZERO.

| JusTPauL a răspuns:

Si eu ma apuc de sala saptaman asta, o sa bag protenie.
Daca vrei sa bagi proteine si sa dai randament pe termen lung te sfatuiesc sa incepi cu proteine mai usoare(pentru incepatori sa zic asa) o ti cam un an, apoi treci la ceva mai tare, Power extrem, sa zicem. Nu incepe direct cu cele mai tari proteine ca nu-i de bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JusTPauL):

NU EXISTA proteine "Tari" sau "slabe", exista doar proteine.

power xtreme = oxid nitric, are ZERO proteine

Tu stii macar ce sunt proteinele? sau zici la ORICE vezi proteine, proteine, ca un copil mic?