| alinnephilim a întrebat:

Salut, sunt baiat am 17 ani. Am inaltimea de 1.64.
1.Pana la ce varsta cresc barbatii?
2. Exercitii de inaltare?
3. Fac kick box. Afecteaza?
4. Alergatul la ce te ajuta?

Va multumesc pentru toate raspunsurile!

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Cresti pana la 21 sau chiar si la 24 ani s-au inregistrat cresteri
Exercitii de inaltare, sarituri preferabil coarda sau joci basket volei
Kickbox-ul nu afecteaza deloc
Alergatul ajuta aparatul cardiovascular adica inima, te face sa fi in forma, sa arati bine etc etc.
Atentie, nu te antrena din greu si insista pe saritul coardei pentru crestere in inaltime si sa te odihnesti mult pentru ca numai atunci cand te ohihnesti adica dormi atunci organismul se reface si esti pregatit pentru a doua zi de antrenamentewinking

12 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Cam pana la 21 de ani, dar tu nu prea mai ai de crescut...

| Eron a răspuns:

Acum sa-mi dau si eu raspunsul castigator.
1. Dupa cum au spus si ceilalti, cam 21 de ani, depinde de fiecare persoana.Cunosc baiati care nu au mai crescut de la 15 ani(vorbesc serios), dar stiu si alti care au crescut si la 18.
2.Basketul ajuta.Alexapupa greseste aici. Apoi sa stai intins pe bara iar ajuta.Fa asta zilnic, stai suspendat cat mai mult posibil.Inceara sa o faci dimineata, deoarece, cum sa-ti spun, ai oasele mai moi, ceva de genu. Apoi, sari coarda, joaca voley, handbal, ce ai la indemana.Deasemeni, daca ai unde, inoata cat mai mult.
3.Kick boxing nu afecteaza, ci din contra, ajuta.Toate loviturile cu picioarele la nivelul capului te ajuta.
4.Alergatul nu are treaba cu inaltimea.El iti antreneaza inima, devi rezistent etc.Mie unuia mie se pare foarte tare.Continua.
Iti mai dau un sfat.Nu trage de fiare.Si eu am problema ta, sunt scund, am 16 ani si 1, 68 si sunt printre cei mai mici din licru. Sper sa mai cresc in ciuda faptului ca de un an de zile nu am mai crescut un cm(acum un an am facut niste exercitii cu o bara de 11 kg si cred ca asta m-a facut sa nu mai cresc). Totusi inca mai sper. Daca nu, asta e.Deci, orice ai face, nu fiare.

| Darbuka_Andy_1905 a răspuns (pentru Eron):

Si acum cat ai? daca la 16 aveai 1.68

| darkglass a răspuns:

21 de ani,pai exercitii de gen:stai atarnat te tii de o bara sau ceva,desprinderi,adica ca si cum ai sari dupa ceva, te ajuta si alergatul, kick box-ul nu cred ca are vreun efect asupra inaltimii

| PsihologulMZlate a răspuns:

Daca vrei sa te inalti eu la 14 ani aveam 1, 60 si m-am dus la inot si acu am 16 ani si 1, 80 si plin de muschi

| rolly3342 a răspuns:

Shortymer...

| darkrider a răspuns:

1: Pana la 21 ani
2:Sari coarda/joci basket
3:Nu stiu
4:Alergatul e bun, ca orice fel de miscare, insa nu cred ca te va ajuta sa cresti peste masura, dar e bun, crede-ma, continua sa alergi.

| bombonika18 a răspuns:

1.depinde de organism, dar de obicei pana la 21 de ani 2.nu am mai auzit de exercitii de inaltare, dar oricum poate stie altcineva de pe TPU 3.nu cred ca afecteaza cu ceva KicK box-ul, ce am auzit ca afecteaza cresterea in inaltime este fumatul

| Pavel5479 a răspuns:

1 teoretic pina la 21-25 an (insa aceasta este individual)
2 practica mai mult exercitii la bara fixa
3 nu cred...
4 cred ca alergatul sporeste rezistenta si imbunatateste respiratia, cit si circulatia singelui in organism

| alexkoopa a răspuns:

1: Pana pe la 21 ani...

2:Nu pre cred... faza cu basketu' e o prostie...multa lume joaca pentru ca sunt inalti, nu sunt inalti pentru ca joaca basket, mare greseala. Faza cu exercitiile la bara e alta prostie: nu intinde oasele, ci iti slabeste articulatiile.

3: Nu afecteaza. Evita efortul muscular extrem, nu merge mult la sala...la efort excesiv muschiul incepe sa creasca in grosime, nu mai creste in lungime si retine cresterea osului,

4:Continua sa alergi. Nu te ajuta in privinta asta...dar alergatul e bun.

Sper sa-ti fiu de ajutor.

| Oliniuc_Sorin_1997 a răspuns (pentru alexkoopa):

Eu am 14 ani si am 1, 75/1, 76 si e datorita ca fac baschet de la varsta de 9 ani.

| BounceOne a răspuns:

Pai: 1- 18-19 ani, acum depinde si de metabolismul fiecaruia
2- cel mai bine te inalti inotand sau jucand basket sau te lasi suspendat ajutandu-te de maini(prin asta ar trebui sa ti se intinda coloana si sa te inalti cativa cm)
3- nu cred
4- la dezvoltarea tuturor grupelor de muschi in special celor de la picioare si maini
Sper ca am fost de ajutor.