| Andrei4k33 a întrebat:

Sunt băiat, am aproape 17 ani, 1.88m și momentan in jur de 78kg.
Construcția mea fizică este una masivă, mereu am fost mai bine făcut așa însă as dori sa scap puțin de grăsime de pe abdomen si brațe pentru ca doar acolo, am însă foarte puțină. Ca și musculatură am ceva insă presupun ca este acoperită de grăsime care este încă acolo. As dori sa ma apuc de sală si sa imi fac un regim alimentar însă nu prea sunt pregătit pentru a face asta singur si sa am si rezultate. As dori sa slăbesc însă foarte puțin undeva la 2 kg și în rest sa pun masa musculara, însă eu as dori sa fac asta simultan, sa pun si mușchi si sa dau si jos grăsime, nu stiu daca este posibil. As dori daca se poate niste sfaturi, un ajutor in limita timpului pe care il aveți. Dacă sunteți interesați va pot trimite chiar și o poză cu forma mea fizică de acum pentru a fi mai clar. Multumesc!

1 răspuns:
| Apokales a răspuns:

Salut! Daca esti la primul contact cu sala poti sa dai grasime jos si sa pui masa in acelasi timp, insa trebuie sa ai grija la alimentatie. Cand vine vorba de antrenament incearca exercitiile cu greutati si fa si cateva plimbari ( aerobic cu intensitate redusa) de 2 ori pe saptamana a cate jumtatate de ora, pentru a nu interfera cu antrenamentul cu greutati de la sala. Sunt multe lucruri de zis si invatat, dar nu o rezolvam doar in aceasta discutie aici.