| up2 a întrebat:

sunt curios daca sala (culturism) afecteaza cresterea...

7 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Nu.am 14 ani, ridic greutati de 1 an, cand m-am apucat aveam 1.66 acum am 1.73, e clar ca nu m-a afectat deloc.

| Voidwithin a răspuns:

Nu nu afecteaza doar exercitiile cu haltera in spate afecteaza coloana vertebrala care impiedica cresterea.

| cristi1505 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic daca nu incepi sa faci exercitii cu greutati imense care sa apese pe coloana.De exemplu indreptarile sa nu le faci cu grutate mare si genoflexiuni cu haltera.Eu m-am apucat la 13 ani avand 1.65 si intr-o vara am mai crescut 6 cm (faceam sala de 6 ori pe sapt)

| MassEffect a răspuns:

Poate sa afecteze cresterea depinde ce faci, nu toate exercitile pun presiune pe coloana.Ce afecteaza coloana ar fi presa la picioare (poti sa faci genoflexiuni) ridicare greutati deasupra capului si as zice eu cand lucrezi trapezul sa nu folosesti greutati mari iti ajung 20 de kg.In reste exercitile pentru piept, umeri, spate, biceps, tricepsnu afeceaza cresterea ba din potriva facand sport secretia hormonala se mareste si cresti mai usor.

| Ursoianu23Ovidiu a răspuns:

DA.afecteaza mai ales daca te apuci de la o varsta frageda. daca vrei sa faci muschi alearga fa fotari, abdomene si altele...totul cu ajutorul proriului corp, pentru ca eu am facut ceva sala pe la 14 ani iar acum am 1, 67m si am nevoie de 1, 70 ca sa intru la pompieri

| siliker a răspuns:

Salut fac de 1 an sala si sincer sa fiu am mai crescut in inaltime dar foarte putin. Am auzit ca iti afecteaza cresterea doar daca esti in cretsere (gen 13 ani)

| up2 explică:

Instructorul la care fac mi-a spus ca este o prostie chestia asta, ca daca faci sala nu mai cresti... dincontra te poate ajuta sa cresti.