| razvan7777 a întrebat:

Sunt Razan si vreau sa va intreb daca este in regula sa iau Proteine (suplimente alimentare ex: gfx8. total pro mass wpi etc.) la varsta de 14 ani. Fac sala de 2 luni si am luat un borcan de gfx-8 1, 4kg. Deci e bine sa iau proteine la 14 ani?

6 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Da,poti lua deoarece nu iti dauneaza cu nimic! Din contra te va sustine in procesul de crestere dar e important sa nu te bazezi numai pe suplimente.Sa te bazezi mult pe mancare.Cam 4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati+gustari.Gfx-8 este foarte bun.Il recomand deoarece, eu la 3 kg de gfx pun 3 kg pe mine.Isi merita toti banii.

P.S:Nu sunt suplimente alimentare, sunt suplimente nutritive!

| AlexandruGrecu a răspuns:

Eu sunt de parere sa nu te duci la sala de la varsta asta, poti face baschet ca sa te inalti iar la 16 ani te poti apuca de sala si poti lua si suplimentewinking

| cristi1505 a răspuns (pentru AlexandruGrecu):

De ce sa nu faca sala? Argumenteaza ca sa inteleg si eu si dupa iti voi spune mai multe!

| AlexandruGrecu a răspuns:

Pentru ca la varsta ta incheieturile sunt foarte fragile daca lucrezi la anumite aparate iti poate afecta cresterea eu iti recomand pentru varsta ta sa iti pui la pununct un program de exercitii : flotari, genoflexiuni, abdomene, alergare in aer liber 30-45min in fiecare zi.

| razvan7777 explică:

Apreciez toate raspunsurile, dar am 1. 70cm 70 kg si as vrea sa stiu daca mai cresc. Normal stiu ca procesul de crestere al oaselor este pana la 21 ani, dar eu facand sala si am auzit ca greutatile deasupra capului iti ingreuneaza cresterea, ba chiar ti-o oresc. Este doar un mit?

| Cosmin86 a răspuns (pentru razvan7777):

Eu am ridicat deasupra capului de la 16 ani si am crescut fara probleme. Aveam cam 1.70 cand m-am apucat de sala, acum am 1.82 aprox