| David0904 a întrebat:

Am 13 ani si ce exerciti m-ar putea ajuta la crestere (in afara de tractiuni )

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba jocuri, baschet sau volei.

| Anonymous1995 a răspuns:

Cel mai bine te inalta un sport practicat, dar nu orice sport, incearca baschet, volei, inot

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous1995):

Niciunul din alea nu te inalta, inaltimea e determinata genetic, NU o modifici prin sport

| Anonymous1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e adevarat, eu m-am intaltat prin sport, am facut volei de la 8 ani, pana la 13, si acum sunt cel mai inalt din familie, cu 3 cm mai inalt ca tata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous1995):

Te-ai fi inaltat fix la fel. Eu am 1 cm peste tata si nu am facut niciun sport atunci cand am crescut, decat sala, dar deja eram inalt.

Mai documenteaza-te :
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

| AlexDu a răspuns:

Eu am facut baschet si am crescut oleaca, am 14 ani si 1.80 m laughing.
Si handbal poti juca ca sa cresti. :d

| deadbiker a răspuns:

Ca sa cresti cel mai bun este baschetul dar ca sa iti dezvolti musculatura trebuie sa faci exercitii gen flotari, abdomene, genoflexiuni etc. Iar daca mergi la sala exista riscul sa te opresti o vreme din crestere asa ca nu iti recomand

| David0904 explică (pentru deadbiker):

Nu sti, am o bara de 10 kg si pe aia o ridic (da nu peste cap), exista riscul sa ma mai opresc in crestere?