| gabrieloss98 a întrebat:

am 14 ani si mi-am cumpar azi o gantera de 10 kg reglabila, imi puteti spune ce exercitii pot face cu el? Sau daca nu siti exact imi puteti da va rog un site?

9 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti cumperi 2 gantere - ai sa simti lipsa acuta a unor exercitii cu ambele in acelasi timp; iar greutatea pentru inceput la varsta ta e prea mare dar e ok daca iti iei reglabile; uite aici exemple: http://www.dumbbell-exercises.com/exercises/index.html

Răspuns utilizator avertizat
| Coco2730 a răspuns:

In general, o persoana in crestere n-ar trebui sa faca exercitii de forta, fiindca poate interfera cu inaltimea. Insa daca tu consideri ca nu vei mai creste, poti gasi un numar considerabil de exercitii pe www.exrx.net, toate clasificate dupa muschiul lucrat si importanta(daca este un exercitiu de baza sau auxiliar).

Răspuns utilizator avertizat
| Coco2730 a răspuns (pentru denis988):

Nu depinde de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Coco2730 a răspuns (pentru denis988):

Presiunea asupra altor oase poate fi la fel de importanta in cresterea in inaltime, desi impactul nu e la fel de puternic (coloana creste cel mai mult). Aceasta presiune nu trebuie sa fie neaparat aplicata vertical (ridicari peste cap). Ce inaltime, viata si alimentatie are colegul tau? Si 3, cate persoane de 14 ani ai vazut care isi echilibreaza macar macronutrientii?

| DrAg0SLykoz a răspuns:

Pai.....ai nevoie doar de imaginatiebig grin

| yonutd a răspuns:

Pai ce mai ai pe langa acea gantera in plus mai ai vreo haltera daca nu poti face fluturari sau flexii cu gantera pe genuchi sau uitatate pe you tube http://www.culturism.ro/_pics/antrenament/biceps2.gif