| 00stely a întrebat:

Am 15 ani. 1, 78 si 90 de kg. Vreau sa slabesc in jur de 10 kg. Eu am zis sa ma duc cand o incepe scoala sa imi fac abonament la sala plus ca am gasit din intamplare un site despre niste proteine EXtrem Power care ajuta la arderea caloriilor si punere in masa musculara. Voi ce parere aveti? Ce sfat imi dati despre hotararea mea dar astept si alte modalitati, metode de la voi. VA multumesc!

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Deci, Extreme power NU are DELOC proteine, e un produs bazat pe oxid nitric si arginina. In niciun caz nu iei oxid nitric la 15 ani, iti mareste tensiunea, iti umfla venele ( este un vasodilatator ), etc.

Poti lua linistit proteine, dar PROTEINE, nu alte suplimente.

Mai pot lua l-carnitina pentru slabit.

| 00stely explică (pentru Cosmin86):

L-carnitina ajuta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 00stely):

Da, ajuta, dar ft putin, mai bine iei un termogenic.

Ce alimentatie ai?

| DayN a răspuns:

La 15 ani nu ar trebui sa iei asa ceva...
mai bine mergi la sala si mananci conopida tongue
Proteinele si alte medicamente pentru slabit pot sa iti afecteze corpul la varsta asta de aceea sunt recomandate doar persoanelor peste 18 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DayN):

Esti complet pe langa, nici macar nu stii ce sunt proteinele

| AlY1x a răspuns:

Salut.frate nu este indicat sa iei vitamine la varsta ta. uite cum poti sa slabesti:Abdomene, alergare, flotari, si sa mananci multe fructe si legume! asta fiind modul nu prea usor dar o sa te obisnuesti...nu te prosti sa iei vitamine ca poate o sa te afecteze...intelegi? mai bine slabesti naturalhappySucces!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlY1x):

Extreme power NU sunt vitamine. Si de cand te afecteaza vitaminele?

| Pompilescu a răspuns:

Pai sincer te sfatuiesc sa nu iei proteine ca alea mai mult te ingrasa! Sfatul meu este urmatorul: ca sa slabesti, incearca sa iesi la alergat prin parc si sa incerci sa alergi 1-2 km asa de inceput. Dupa aceea, mai avansezi tu cat de cat si ai sa ajungi sa alergi mai mult. Si uite asa, incetul cu incetul, o sa ajungi sa dai burta jos. Insa, pentru asta trebuie sa ai vointa in tine si sa te tii.

De asemenea, daca vrei sa faci si sala, incearca sa iti gasesti un program cat mai bun de abdomene si sa-l practici zilnic pe langa grupele de muschi pe care vrei sa le lucrezi. Eu, de exemplu, fac: intr-o zi piept, triceps, abdomene; in alta zi: spate, biceps, abdomene... si tot asa.Si vei vedea cum avansezi incetul cu incetul.

Sper ca te-am ajutat! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pompilescu):

De cand ingrasa proteinele? Tu stii macar ce sunt?

| loveday a răspuns:

Mananca salate, fa exercitii fara paine, dulciuri sau carne... sunt excluse, iti poti face un program de mese regulat
sper sa slabesti-te astept cu un raspuns :* pa-pa happy

| 00stely explică (pentru loveday):

Frate, nu am mai intrat de mult pe aici in timp de 1 an jumate treaba asta a ajuns la 185 si 100 kg. Acum incerc cu iaurt, fructe, seminte, floricele. si multa apa. si mai bag seara cateva flotari 4-5 flotari vreau sa ma apuc de alergat si de abdomene genoflexiuni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru loveday):

Cu ce spui tu da jos si masa musculara odata cu grasimea

chiar trebuie sa MARESTI consumul de carne ( sau alte surse de proteine ) cand vrei sa slabesti, ca sa nu pierzi si muschii