| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, 1.80(aproximativ) si 64kg.Vreau sa ma apuc de sala si o sa fie prima data,deci nu stiu atat de multe.Puteti sa-mi spuneti un program cu care ati inceput voi sau nu stiu,cate zile pe saptamana sa fac, etc. Oricum o sa mai vorbesc cu un antrenor/ceilalti care fac pe acolo si sunt mai experimentati tongue
Orice informatie ma ajuta.
Multumesc mult.

1 răspuns:
| kta1999 a răspuns:

PROGRAM SALA:

LUNI: faci numai exercitii pentru piept.
MARTI: faci exercitii pentru umeri.
MIERCURI: faci exercitii pentru spate.
JOI: faci exercitii pentru brate.
VINERI: faci exercitii pentru picioare si abdomen pentru a lasa celelalte parti se se refaca: piept, umeri, spate.

La fiecare antrenament trebuie sa consumi foarte multa apa, eu de obicei consumam 2litri.
Se acorda o pauza de 2 minute dupa fiecare exercitiu.La fiecare exercitiu trebuie sa faci cate 3-4 repetari.
La inceput trebuie sa incepi cu greutati mici, nu trebuie sa te fortezi foarte rau, trebuie sa faci exercitiile cat mai corecte, daca pui multe greutati si nu le faci bine le faci degeaba.

Iti recomand o aplicatie FITNES POINT pentru a vedea foarte multe exercitii care le poti face la sala.

Sper ca o sa te ajute sfaturile mele!