| mopmop2000 a întrebat:

am 15 ani sunt baiat am inaltimea de 1.80 si 66 de kilograme si vreau sa am patratele vizibile daca ma incordez de imi ies ochii din orbite se vad doar 2 patratele vreau sa vad 6 ( six pack) am cautat pe net cum se face asta dar nu inteleg nimic.
Prefer sa imi raspunda cei care au reusit sa aiba un abdomen frumos si as vrea sa stiu ce trebuie sa mananc si cat trebuie sa mananc zi de zi pentru a slabi.
Va rog ajutati-ma. D-au funda.

Răspuns Câştigător
| Wannax a răspuns:

La un 1.80 si 66 de kilograme baietas esti foarte slab sa stii. O greutata normala pentru tine la inaltimea asta ar trebuie sa fie undeva intre 75-80 de kg. Daca poti sa faci zi de zi 100 de abdomane timp de o saptamana e bine. Apoi urmatoare saptamana sa cresti treptat.
Luni-100
Marti-200
Miercuri-300
etc... ai prins ideea. timp de o luna!
E greu dar da rezultate. Nu renunta dupa primele 2 zile thinking

| mopmop2000 explică (pentru Wannax):

Dar ca sa fac abdomene mai intai trebuie sa ma mai pun cateva kilograme?
ma gandesc ca daca eu am 66 de kg si sunt slab daca mai fac abdomene ajung pe undeva la 62 de kg.

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Abdomene si alergare, simplu.
Mananca sanatos, mese complete, alearga si pune abdomentul in miscare.
Sa nu neglijezi si celelalte parti din corp, poti face si tractiuni si flotari, iti vei dezvolta tot corpul.
Asta se face in timp, sa nu te astepti ca exista o "reteta" magica sa faci maine patratele, rezultatele ies in evidenta dupa luni sau ani, depinde de organism. Dar, daca alergi azi si mai alergi peste o saptamana, nu vei da cine stie ce rezultate, trebuie zilnic.

| CristiMC a răspuns:

Da, la 1.80 h esti destul de slab. Vezi ca "six pack"le obţi greu, deoarece necesita foarte multe sacrifici. Alimentaţia trebuie să fie in cea mai mare parte foarmată din proteine, iar grăsimea corporală scăzută.

| mopmop2000 explică (pentru CristiMC):

Dar asta e constructia corpului meu. Mananc o gramada dar daca fac miscare tot 66 de kg am.
Daca ai tu patratele spune-mi si mie ce se mananc.

| CristiMC a răspuns (pentru mopmop2000):

Fiecare dintre noi avem o construcţie a corpului pe care putem sa o modificăm. Daca tu "mananci o gramada" (presupun ca mănanci alimente de calitate si bogate in proteine), fiindcă cu cola, cipsuri şi alte gustari care au un nivel ridicat de grăsimi nu o să ai tu abdomenul mult dorit.
70% alimentaţie, 20% antrenament si 10% odihna. PĂTRĂŢELELE SE FAC IN BUCATARIE!