| Bogdan70001 a întrebat:

Am 16 ani si nu prea am o conditie fizica buna, ba chiar una foarte proasta.

De cateva zile merg la sala si ma descurc...relativ ok, tin pasul cu un prieten care arata cat de cat ca mine, cu exceptia a 2 lucruri:

Haltera si foltari.
Am mai facut sala inainte si ridic la haltera cu 10KG plus bara, acum abia daca fac cu 5 in ambele (+ bara) si nu pot sa-mi dau seama ce s-a inatmplat...
La fel in ciuda faptului ca am o forta oarecare in brate, asemanatoare prietenului meu, nu pot sa fac nicio flotare normala si la fel nu imi dau seama cum este posibil...ce se intampla...

As vrea sa cresc forta in brate insa nu stiu cum, niste sfaturi de folos ar fi foarte bine primite si o explicatie la lucrurile de mai sus.

Raspunsulu care m-a ajutat cel mai mult va primi fundita, dar va multumesc tutoror!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cel putin 4 mese pe zi:

- micul dejun: proteine (oua, branza, muschi afumat) + niste grasimi (unt, masline, avocado, etc.) + niste carbohidrati (paine integrala, ovaz, etc.).

- masa pre-antrenament: proteina (piept de pui sau curcan, muschiulet de porc, muschi de vita, peste, etc.) + o sursa de carbohidrati complecsi (orez bun, paste din grau dur, etc.)

- masa post-antrenament: similara cu cea pre-antrenament, doar ca aici poti include si elemente cu IG mai mare (gen cartofi)

- cina: proteine cu absorbtie lenta (cazeina) sau peste + salata. Aici nu mai bagi carbohidrati.

Intre mese mai poti lua o gustare formata din fructe si alta din nuci (sau caju/migdale daca iti plac mai mult).

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pot sa te intreb ce inaltime ai?
Pentru ca SALA iti blocheaza cresterea in inaltime!
La 16 anii fiind necesar sa cresti in inaltime, crescandu-ti oasele si dezvoltandu-te armonios, nu construind-ti muschi, ca nu asta este important acum, cand esti la pubertate.

| Bogdan70001 explică (pentru Violleta2022):

1,81

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ai mai avea de crescut, esti inca la limita unui "barbat mic de statura".
Apuca-te de un sport care sa stimuleze cresterea (volei, handbal, baschet, inot) si elimina sala acum, ca-ti blochezi cresterea!
Sala se face DUPA 20 de ani, cand cresterea ta s-a incheiat si poti sa-ti lucrezi in voie, muschii.

| Cosmin86 a răspuns:

La flotari pieptul conteaza 70%, bratele cam 30% (triceps+deltoid anterior). Asa ca e forta in brate nu te ajuta prea mult la flotari, trebuie sa lucrezi piept in primul rand (asa cum pentru tractiuni trebuie sa lurezi spatele).

Apropo, cate fripturi mananci pe zi? Asta e cea mai importanta parte.

| Bogdan70001 explică (pentru Cosmin86):

Atunci, cea mai importanta parte la mine nu prea exista...asa de importanta este alimentatia?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai fara alimentatie, din ce vrei sa se formeze muschii?

Muschii se fac asa: la antrenament tu produci micro-rupturi de fibre, care in perioada de odihna se refac si ATUNCI cresc, cand se refac. Si cu ce crezi ca se refac? Cu proteinele din alimentatie.

Fara suficiente proteine, poti sa te antrenezi ani de zile si sa progresezi foarte putin, spre deloc.

Documenteaza-te, sunt 100000000000000 de articole pe tema asta.

| Bogdan70001 explică (pentru Cosmin86):

Pai si ce sugerezi sa mananc si cand? Imi poti raspunde sau sa-mi dai un articol care sa ma ajute.As prefera totusi preparate usoare de facut daca se poate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Cel putin 4 mese pe zi:

- micul dejun: proteine (oua, branza, muschi afumat) + niste grasimi (unt, masline, avocado, etc.) + niste carbohidrati (paine integrala, ovaz, etc.).

- masa pre-antrenament: proteina (piept de pui sau curcan, muschiulet de porc, muschi de vita, peste, etc.) + o sursa de carbohidrati complecsi (orez bun, paste din grau dur, etc.)

- masa post-antrenament: similara cu cea pre-antrenament, doar ca aici poti include si elemente cu IG mai mare (gen cartofi)

- cina: proteine cu absorbtie lenta (cazeina) sau peste + salata. Aici nu mai bagi carbohidrati.

Intre mese mai poti lua o gustare formata din fructe si alta din nuci (sau caju/migdale daca iti plac mai mult).

| RobertMoon a răspuns:

Daca te-ai reapucat de câteva zile e clar că nu poți face cu greutățile cu care făceai înainte. Trebuie sa mai aștepți ceva timp, și nu mă refer la zile ca sa îți "revină forța", poate luni. Eu m-am lăsat de sală câteva luni pentru că am avut o problema cu o accidentare, iar când am revenit în primele 3 săptămâni a fost foarte greu, dar treptat am revenit la zi precum eram înainte cu antrenamentele și greutățile.
Lucrează un program normal și aici mă refer la programele clasice gen 1 grupa mare + una mică pe zi, iar în timp vei vedea cum vei progresa, asta e problema începătorilor că își pun întrebări inutile după câteva zile de sală.

| Movalor a răspuns:

Cand te antrenezi trebuie sa iti antrenezi tot corpul nu doar brațele. Trebuie să ai o zi pentru picioare, o zi pentru abdomen si o zi pentru brate si tot asa. Si abdomenul te ajuta mult la realizarea altor exerciții. Si cu brațele trebuie să faci multe exerciții înainte să poti ridica haltere. Deci mai întâi întărește-ți tot corpul si apoi o sa iti poti ajunge din urmă prietenul. laughing

| Bogdan70001 explică (pentru Movalor):

Pai am deja un program.Dar dintre toate bratele mi se par cele mai naspa, in sensul ca nu am forta mai deloc in ele. De exemplu azi am facut piept si abia ridicam haletra cu 5KG in total, inc onditiile in care cu cateva luni inainte ridicam 5KG pe o parte lejer

| Movalor a răspuns (pentru Bogdan70001):

Atunci cum e dieta ta? Mănânci ce trebuie? Dormi suficient? Si astea contează tare mult. De exemplu acum e 12 dimineata. La ora asta te culci de obicei? big grin

| Bogdan70001 explică (pentru Movalor):

Legat de dieta...mda nu-i ce trebuie cam deloc, iar legat de somn...7 ore seara+ inca una dupa-amiaza