Întrebare recomandată | b0rN2KyLL a întrebat:

Am 17 ani si m-am apucat de vreo 3 saptamani de sala. Toate decurg bine, insa nu prea am o alimentatie echilibrata. Normal, trebuie sa am intre 5 si 7 mese pe zi (antrenorul mi-a spus 7). Imi puteti spune ce as putea manca pentru a avea 5-7 mese pe zi? Daca puteti, si un interval de ore.

7 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

Buna!
Alimentatia dinainte si de dupa antrenamente este importanta, trebuie sa iti organizezi mesele, tinand cont de ce, cat si cand trebuie sa mananci!
Masa ideala inainte de antrenament trebuie sa respecte raportul de 1:2 proteina - carbohidrati.
Ai nevoie de o portie generoasa de carbohidrati (fulgi de ovaz, paine integrala cu seminte, orez integral, paste fainoase integrale), care alaturi de lapte sau iaurt, oua, carne sau peste iti va oferi necesarul energetic pentru antrenament.
Ai nevoie si de glucide, iar cea mai buna sursa sunt fructele. Cum acestea nu se pot consuma impreuna cu celelalte alimente, le poti manca cu 30 de minute inainte de antrenament. O banana consumata cu 30 minute inainte de antrenament, aduce si un aport de carbohidrati. 1-2 mere sau 1 portocala, pe langa aportul de glucide au un continut mare de apa si vitamina C, contin fructoza care da energie fara sa creasca nivelul insulinei.
http://www.culturism.ro/......ament.html

| neutrino a răspuns:

Daca asa a spus antrenorul, tot el trebuie sa-ti spuna si ce sa mananci.

| RaDu0009 a răspuns:

Daca vrei sa ai o alimentatie buna urmeaza pasii: sa mananci sanatos, carne, alimente care contin lapte sau branza si un interval de 2-3 ore

| Mambauet a răspuns:

Pai trebuie sa mananci multa carne, oua, branza, salata, fructe si sa bei numai apa

| Dumy92 a răspuns:

Pai trebuie sa mananci cam 2000 de proteine pe zi, rezultate din alimentatie.
Depinde pe inaltime ai si cate hg.
Mai poti lua si proteine pentru a creste in masa musculara denumite: Whey gold standard comanzi de pe siteul Mega protrine.

| sonyc3l a răspuns:

Te ai apucat de 3 saptamani de sala si deja vrei sa vorbeste de niste chestii care momentan nu isi au rostul... abia dupa 3 luni o sa incepi sa ai si tu format....asa ca

| sonyc3l a răspuns (pentru Dumy92):

Nu 2000 de proteine de zi...tu vorbeste de 2000 de calorii... faza cu proteina e ca trebuie sa bagi proteina(grame) in tine cate kg ai