| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am 18 ani 1, 78 si 71/72 kg
Vreau sa ma apuc de sala si ma bag pe bulking.
Ce sfaturi imi puteti da, sa pun mai repede in greutate pe mine?
Si ce ar trebui sa mananc sa fiu mereu pe surplus caloric?
Ce ar trebui sa fac ca si incepator la sala?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa iei in greutate nu faci sala, ca acolo slabesti, ci pui mana serios pe mancare si mananci.

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Realizati cat de stupid este raspunsul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Craeu6628):

Este realitatea!

| RaraNUT a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna. Nu aveti nici o legatura cu sportul respectiv si ce inseamna sa mergi la sala. Omul vorbeste de Bulk. Inseamna sa ai un surplus caloric pentru a te ajuta sa cresti in masa musculara. Nu slabesti la sala. Slabesti si cresti prin surplus sau scadere calorica. Va rog sa nu mai comentati daca nu aveti habar despre ce se vorbeste si ce se cere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaraNUT):

Tu ia o pauza de la sfaturi ca esti depasit de situatie.

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai cititi un articol sau o carte. Aveti niste idei atat de invechite incat ma apuca rasul cand va citesc raspunsurile idioate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Craeu6628):

Copilas mic, ia de invata ca ai nevoie de educatie la 14 anisori.
Noi adultii nu avem idei invechite ci educatie solida si experienta de viata solida.
Da sfaturi prietenilor tai de joaca, nu aici pe forum, mai ales cand tu insuti esti copilas de scoala primara.

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce ziceam? Se vede toata prostia din cum scrieti. Nu mai va pierdeti timpul pe TPU ca va faceti de ras.

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Copilas mic este pleonasm, mai puneti mana pe carte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Craeu6628):

Am facut-o intentionat, pentru a-ti arata cat de necunoascator si impertinent este raspunsul tau.

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ati mai si pus ca raspunsul este nefolositor si eronat.....Prostia in zilele astea...

| Craeu6628 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici nu are sens ce scrieti. Faceti ceva folositor cu viata ca oricum veti muri singura.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Craeu6628):

Du-te mai copile la socala si invata si nu-mi duce tu mie grija. Am sot, am copii, am casa, am tot ce-mi trebuie.
Acum te educ pe tine, care vad ca esti cam tare de cap si scrii numai porcarii pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- mananci alimente dense caloric, adaugi si putine alimente "rele" gen dulciuri;
-monitorizezi greutate si daca nu creste bagi mai mult;
-jonglezi cu nivelul de activitate;
- faci exercitii de baza la sala de 3 ori pe sapt'

| StefanIohan a răspuns:

Am 16 ani
71kg 187cm

Parerea mea e sa bagi creatină, tot natural rămâi.

Pt bulk mănâncă cat de mult poți tu in special carne.
Nu te obosi cu aplicații.

Un shake pentru bulk pe care il fac eu e din 4 ingrediente

200-300ml lapte
2 linguri de unt cu arahide undeva la 60-70grame
2 banane sau cate vrei tu
Si 100 grame de oats(fulgi de grâu)
Aia ii faci fărâmițați sa fie ca un praf

Si daca mai vrei bagi fructe si gata

Succes nu te lăsa dureaza ceva timp sa ai rezultate calumea

Luni
Piept triceps umeri

Marți
Spate biceps

Miercuri
Picioare

Joi faci ce e luni
Vineri faci ce e marți

Si daca mergi si in weekend bagi sâmbăta picoare

| StefanIohan a răspuns (pentru StefanIohan):

Pe shake ai intre 800 si 1000kcal

| Madalin2004 explică (pentru StefanIohan):

Si din ce ar trebui sa fac shake-ul?

| Madalin2004 explică (pentru StefanIohan):

Mersi! ????

| StefanIohan a răspuns (pentru Madalin2004):

Ți-am scris acolo ingredientele