| Dragos97Drg a întrebat:

am 18 ani, am 1.72 si in jur de 72+- kg,am un corp destul robust si putina burtică. Intrebarea mea ar fi urmatoare:
-Ce proteine imi recomandati pentru a creste in masa musculara dar in acelasi timp sa si topesc grasimea de pe muschi, ramanand doar muschiul bine tonifiat?
Cel mai bun raspuns va primii fundă!

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu lua proteine. Ai suficienta masa. Topeste-o intai pe aia.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei tu NU EXISTA.

Ori pui muschi, ori arzi grasimea.

Ce vrei intai?

p.s. : muschi nu pui cu"proteina", pui cu proteine+carbohidrati.

Cand vrei sa maresti muschii, mananci asa :

60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi

Cand arzi grasimea mananci asa :

60 % proteine, 30 % carbohidrati, 10 % grasimi

| Syndre a răspuns:

Cred că-ți trebuie o dietă bine pusă la punct și poate mai târziu ai să iei și suplimente.
Trebuie să scapi de câteva kilograme înainte să pui mușchi, așa că încearcă să mânânci mai puțini carbohidrați. Abia după ce ajungi la o greutate mai okay mergi pe proteine(nu suplimente).
Suplimentele sunt pentru persoane care deja au o dietă foarte bine pusă la punct.

| AdyColt a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa mai slabesti cateva kg mai intai si dupa aceea sa cresti in masa musculara.