| Anonim2452333312 a întrebat:

Salut,TPU, am aproape 15 ani, 76kg,1.80m,si ieri m-am apucat de sala. Vreau sa slabesc si sa cresc foarte repede in masa musculara ce pot face? Suplimentele din proteine sunt bune? Vreau un raspuns serios si cat mai detaliat.Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "foarte repede" nici macar cu injectii cu steroizi sau HGH.

Pe scurt:

- un antrenament ca lumea la sala, din exercitii multi-articulare
- MULTA mancare, chiar 3-4 fripturi pe zi (+oua, branza, paste, orez toate in aceeasi zi). E ok sa mananci singur cat o familie de 4 persoane
- suplimente doar daca este cazul

Uite un exemplu detaliat:

http://www.culturism.ro/......tenta.html

Are si plan alimentar, dar e doar orientativ. Trebuie sa adaptezi pentru tine.

Oricum o sa-ti ia cel putin 1-2 ani sa inveti sa te antrenezi si sa inveti care e alimentatia buna pentru tine.

4 răspunsuri:
| Afurisenia a răspuns:

Cum poti sa slabesti crescand (crescand!) in masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Afurisenia):

E un copil de 15 ani care vrea muschi "foarte repede", ce crezi ca intelege? laughing

| dizzyalyn a răspuns:

Mananca sanatos! Lasa prostiile cu sala si nu baga proteine, vitamine si alti steroizi happy ai tot timpul sa cresti daca faci sala dupa un regulament bine stabilit si alimentatie! Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dizzyalyn):

Cum adica "si alti steroizi"? DE CE pui proteinele (care se gasesc IN MANCARE) in aceeasi enumerare cu steroizii (hormoni sintetici injectabili)?

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi... si tu consumi zilnic proteine (ca doar nu stai nemancat).