| Murdorok a întrebat:

am o intrebare, am 14 ani si vreau sa ma apuc de tras de "fiare" ce credeti este bine sa ma apuc de acum sau sa mai astept? (astept raspuns de la cine se pricepe)

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la sală după împlinirea vârstei de 16 ani!
Pa, pa.

| suffarstar a răspuns:

Eu nu-ti recomand sa incepi de acum sa faci sala deoarece nu vei mi creste in inaltime dar vei creste prea mult in latime, ceea ce nu prea bine la aspect fizic. Poti face flotari, tractiuni, alergari, fotbal, gimnastica dar sala pe la 20-22 cand corpul nu mai creste in inaltime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suffarstar):

Serios? nu mai cresti in inaltime? mai documenteaza-te

| suffarstar a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu cred ca ai dreptate. Daca ridici greutati prea mari, oasele nu se mai lungesc.Inaltimea nu e musai determinata genetic.Stiu persoane care au inceput sa joace volei si au crescut in inaltime.Am avut in clasa un coleg care facea sala de pe la 14 ani, si a ramas foarte mic de inaltime, dar foarte lat si robus.Depinde si ce exercitii face, daca ridica greutati deasupra capului cum sunt astea:http://www.youtube.com/watch?v=sWKxRWQTmVg.Parintii mei sunt foarte mici de statura.Eu am crescut mult mai inalt ca ei, am 16 si i-am intrecut cu aproape 10 centimetrii. Poate ai auzit vag de activitatea glandei hipofize, hormon STH?
Daca ai ceva personal cu mine, spune-mi, ca vad ca iti cam place sa ma contrazici des.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suffarstar):

"Stiu persoane care au inceput sa joace volei si au crescut in inaltime"...si eu stiu persoane care nu au facut sport in viata lor si au ajuns la 1.90, depaseau pe multi de la volei si de la basket...

Nu te contrazic des, contrazic anumite faze.

Arata-mi un singur articol stiintific care sustine ideea ta ca "oasele nu se mai lungesc" si imi cer scuze pentru ca te-am contrazis

| Bloopies a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate in privinta voleiului... si eu am o prietena care face volei si e foarte inalta... dar numai ca el zice de SALA!

| suffarstar a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.tpu.ro/......-pot-crea/
http://www.tpu.ro/......ime-funda/
http://www.craiovaforum.ro/......716-2.html
Am citit pe destule forumuri, unde erau specilisti, antrenori, instructori si au spus ca nu e recomandat sa te apuci de sala devreme.Da' tu esti autotstiutor, tu ai inventat "sala" si corpul omenesc, deci stii...

| Cosmin86 a răspuns (pentru suffarstar):

Mi-ai dat link-uri de forumuri... eu ti-am cerut un articol STIINTIFIC, publicat si acceptat de o comunitate RECUNOSCUTA de stiinta.

Ce e asa greu? Ah... simplu, pentru ca NU EXISTA.

Uite un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie, din numarul din Iunie, 2001:

"Strength training programs do not seem to adversely affect linear growth and do not seem to have any long-term detrimental effect on cardiovascular health."

Si uite si articolul publicat :
http://pediatrics.aappublications.org/content/107/6/1470.full.pdf+html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bloopies):

Nici sala nu-ti afecteaza cresterea in inaltime

| suffarstar a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ma....las-o balta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un nene in spital, s-a apucat sa traga de fiarele paturilor din salon. tara paturile prin camera.peste noapte a murit.Doamne fereste, o fi vreun semn? ca si eu cand am vrut sa trag de un fier mi-a cazut vagonul peste mana si mi-a zdrobit-o.cred ca nu e bine sa tragem de fiare.am vazut vreo cativa muscati de fiare.salbatice.ai grija, esti tanar.

| Weider a răspuns:

Trebuie sa mai astepti, mai bine faci acum basket, inot, fotbal, etc... Dupa ce ai implinit 18-19 ani te poti apuca linistit de sala. Daca incepi acum poti avea probleme serioase.

| Bloopies a răspuns:

Mai asteapta. daca te apuci la 14 ani ramai asa cum esti ( la inaltime ma refer ) te opresti din crestere mai repede. nu te apuca acum. mai incolo... Am un prieten care e anul 1998 si e mai mic decat mine la inaltime si eu am 1.58 ( nici eu nu-s inalta dar sunt fata laughing )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bloopies):

Eu ( si multi altii ) am crescut fara probleme.

Inaltimea e determinata genetic, NU o influentezi prin sport

| Bloopies a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu neaparat!

| sile03 a răspuns:

Ca instructor de fitness si culturism iti recomand sa mai astepti. Greutatile iti ingreuneaza cresterea oaselor. Lasa organismul sa se dezvolte cum trebuie pana pe la 19-20 de ani si abia dupa varsta asta poti sa te apuci si ai tot timpul din lume sa faci chiar si performanta. Intre timp poti sa incerci alte sporturi care sunt benefice pentru dezvoltare, gen: inot, tenis, atletism, etc...

| 3njoy a răspuns:

Daca esti destul de inalt/grasut poti sa mergi, dar daca esti scund/slab, n-ai ce cauta la sala, poti sa iti rupi coloana!