| spinteca a întrebat:

Am o intrebare daca consum intre 80-100 de gr de proteine pe zi dar eu avand 60 de kg cresc in masa musculara sau nu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Avand in vedere ca, din proteinele consumate se tranforma cca 5-20%, inseamna ca doar din aceasta cantitate zilnica vei creste in greutate aproximativ cate 1Kg la 1-3 luni.

| spinteca explică (pentru Bula):

Si daca consum intre 100-120 de gr de proteine cresc mai repede in masa musculara?

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Tu ai facut biologie vreodata?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate porcari scriu uni incredibil, proteinele nu cresc masa musculara, proteinele daca manci prea multe se elimina prin urina sau se transforma in grasime atata tot, masa musculara creste cand faci culturism si atunci e genetic, astia care sunt super mari sunt genetic predispusi, deci uitate la tatal tau cum arata? ala e maximul tau genetic tatal tau

Răspuns utilizator avertizat
| MarianM009 a răspuns:

Daca faci sala/street workout sau ce ai face tu, atunci iti trebuie 1, 5g proteine/kg. Deci tie ti-ar trebui 90g proteine pe zi. Muschiul in timpul exercitiului se distruge iar cand se reface(rest day) creste mai mare atat in forta cat si ca volum.
Continua antrenamentul si nu uita sa mai iei si cate o zi pauza, este foarte important.
Daca continui cu o dieta adecvata cu alea 80-100g proteine atunci o sa cresti mai mult de 1kg in 1-3 luni. Este exagerat de putin. Pui 4kg pe tine in 1 an de zile?! laughing