| Iulian09 a întrebat:

As vrea sa imi spuneti cam cate abdomene sa fac pe zi pentru a pune ceva muschi in zona abdomenului.
Si daca imi puteti spune cam cate genoflexiuni sa fac pe zi si sa-mi recomandati alte exercitii daca se poate.
Si cam cate sa fac cu gantera(doar una de 8kg)

13 răspunsuri:
| JJRosa a răspuns:

Buna,eu iti recomand asta http://www.youtube.com/watch?v=WQN1Y13GMkE, cred ca este cel mai bun exercitiu incercat de mine si cel mai dureros. Eu il fac de 3 ori pe zi dupa fiecare serie fac o pauza de 2 minute de luni-vineri, 2 zile pauza. Sper sa te ajute :*:*

| Hirako a răspuns:

Fa de aici : http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474

6 patratele in 2-3 luni;)

| Iulian09 explică (pentru Hirako):

Dar,am auzit ca se poate ca abdomenul sa nu arate bine daca nu executi exercitiile corect.E adevarat? Adica exista anumite riscuri daca nu sunt executate corect?

| Hirako a răspuns (pentru Iulian09):

Nu, cu cat mai multe exercitii cu atat mai bine.La inceput poate va arata ciudat, dar in final vei avea 6 patratele.

| Iulian09 explică:

Multumesc tuturor! Astept in continuare pareri.

| Iulian09 explică:

Cate zile imi recomandati pe saptamana sa fac abdomene? Am auzit ca nu e bine sa faci zilnic deoarece superantrenezi muschii.
As vrea sa fac dupa videourile astea:
level1-http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474
level2-http://www.youtube.com/......ttp?/watch
level3-http://www.youtube.com/watch?v=jrsQH3IPNnQ&feature=watch_response
Cam cat timp sa fac din level1 pana sa trec la level2?
Si de la level 2 pana la 3 cam cat timp?
Va rog astept pareri!

| Cosmin86 a răspuns:

Nu se lucreaza zilnic abdomenul, o sa te supra-antrenezi si o sa progresezi din parti.
Abdomenul se lucreaza ca orice alt muschi, o singura data pe saptamana ( maxim de doua ori daca esti obsedat de grupa asta ).
Sa faci si ridicari de piciaore, pentru partea inferioara a abdomenului

| Alex66 a răspuns:

Pai poti incepe cu 10 abdomene a cate 3 serii... apoi daca vezi ca poti mai puneti 2 3 in plus pana ajungi sa faci cat mai multe(3 serii...) mai poti face flotari pentru piept tot incepi cu cate flotari poti face de ex 10 a cate 3 seriii apoi cresti cu cate 1 2, si cu gantera ai aia de 8 kg poti face de ex daca poti 20 la o mana si 20 la alta dapinde iarasi de care pori face tu (nu conteaza ca greutatea e mica faci mai multe reperari) http://www.youtube.com/watch?v=3z3pXLJfHLU

| vlatz a răspuns:

Incepe de la 10-20 (Depinzand de cat de puternic esti tu momentan) si creste numarul cu 5-10 o data la 2-3 zilehappy cand ajungi in jur de 100 (100 dintr-un exercitiu fara sa iei pauza) poti face 100 in fiecare zi cat timp vrei tu sau daca vrei te poti duce mai departe... depinde doar de tine

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlatz):

100 in fiecare zi = supra-antrenament. Abdomenul se lucreaza de maxim doua ori pe saptamana

| galfiibi a răspuns:

Ma numesd ibi galfi pentru ati intari muschi cumparati un aparat de relaxo ton si iti faci masaj 10 zile cite 10-15 minute pe zi

| Iulian09 explică (pentru galfiibi):

Am un aparat de masaj cu mai multe benzi, e bun? si sa fac doar in zona abdomenului cu el pentru intarirea muschilor?

| galfiibi a răspuns:

Am sraspuns cumparati //RELAXO TON//.Fa-ti 10 zile masaj apoi ajungi la un rezultat bun.