| sPeDy10 a întrebat:

Am si eu o intrebarehappy.
Am 13 ani(am facut pe 18 februarie) 1.52 inaltime 41 kg.
As vrea sa stiu daca este indicat sa fac sport cum ar fi ridicarea greutatilor, alergat,flotari, sac, abdomene (le fac doar acasa) pentru o masa musculara mai mare!
Va rog frumos daca imi puteti da un sfat o idee de antrenament!happy
Multumesc anticipat!happy

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Lasati prostia aia cu stagnarea cresterii! nu stiti, nu dati sfaturi pe langa subiect. nu se face "sala" de la varsta asta DIN ALTE MOTIVE, si inaltimea NU este unul din ele. doctorii sfatuiesc sa faci "sala" dupa 16 ani din motive mai mult hormonale, si dezvoltarea corpului per ansablu, nu din cauza inaltimii. stagnezi cresterea doar daca pui presiune pe vertebre si le tasezi.

| sPeDy10 explică (pentru JohnnyBi):

Si totusi ce ma sfatuesti sa fac?happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru sPeDy10):

Inot, forbal, basket, tenis, polo, handbal, volei, ski, skateboarding, ciclism, role, orice dar nu sala

| k1fighter a răspuns:

Alergatul, flotarile si abdomenele sunt benefice in dezvoltarea ta musculara daca incepi de la varsta asta. In legatura cu ridicarea greutatilor, nu te sfatuiesc sa faci asta, iti pot stagna cresterea. Daca faci flotari o sa faci masa musculara. Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru k1fighter):

Masa musculara de la flotari? Poate foarte foarte putin

| k1fighter a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream ca o sa se vada rezultatele numai ca am scris masa musculara ca sa inteleaga el. Peace

| ionutovidiuu a răspuns:

Sfatul meu este sa te pui bine pe mancat si sa mai astepti vreo 2-3 ani..ca daca te apuci de sala o sati stagnezi cresterea. dar intre timp poti sa continui cu flotarile genoflexiunile abdomenele...dar baga mancare in tinehappy