| vasileion1996 a întrebat:

am si eu o intrebare.
EU as dori sa fac antrenamente pentru a avea o masa musculara mare dar in acelasi timp muschii sa fie nu numai mari dar si fibrati frumos, imi puteti da niste sfaturi si metode de antrenamente?
2)Merge sa fac prima oara masa musculara pana la un anumit punct unde vreau eu (adica cat de mari vreau sa am muschii)si dupa sa fac exercitii numai de fibrare?
Astept cat mai multe pareri!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Sau*. exista multe principii de hipertrofie musculara. fie ea cu repetari putine si greutati mari, fie tensiune continua in repetari, fie izometrie musculara, etc. eu pot face acelasi antrenament, la fel de istovitor si cu gantere de 10 kg si cu alea de 40. difera doar principiul aplicat. cu gantera de 40 imping la piept 3-4 repetari, cu aia de 10 peste 50 de repetari, dar daca fac la 10 kg fiecare repetare in 5 secunde, miscarea lenta, completa, pauza la maximul miscarii, tensiunea pe muschi creste, sta mult incordat, lucreaza la fel de bine. cu greutatea aia, 2 scaune si o placa sa o faci masa, o bara de batut covoare faci o gramada de exercitii

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista exercitii de fibrare.

Fibrarea se face DIN ALIMENTATIE.

Fa un antrenament clasic de masa musculara, 2-3 ani si apoi treci la definire(fibrare).

Ce alimentatie ai acum pentru muschi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trage-de-fiare,-mergi-la-sala,-mananca-sanatos.-Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copil mic, vrea funda. nici nu stii ce inseamna sa mananci sanatos pentru sala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil-mic?-Tu-cati-ani-ai-pustule?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Am alimentatie normala, traiesc la tara si mananc cam de 4-5 ori pe zi iar cand mananc, mananc de satul

| vasileion1996 explică (pentru vasileion1996):

AM uitat sa te intreb, masa musculara presupun ca se face cu graeutati cat mai mari, asa e?
Eu momentat am gantera de 10 kg si fac 4-5 serii cu repetari maximale, e buna?, s-au imi trebuie una mai mare?

| vasileion1996 explică (pentru JohnnyBi):

Frums raspuns MULTUMESC!

| JohnnyBi a răspuns (pentru vasileion1996):

Cu placere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

E bine, sa ai o sursa de proteina la fiecare masa ( carne, branza, oua, peste, etc. )

| JohnnyBi a răspuns (pentru vasileion1996):

Sau*. exista multe principii de hipertrofie musculara. fie ea cu repetari putine si greutati mari, fie tensiune continua in repetari, fie izometrie musculara, etc. eu pot face acelasi antrenament, la fel de istovitor si cu gantere de 10 kg si cu alea de 40. difera doar principiul aplicat. cu gantera de 40 imping la piept 3-4 repetari, cu aia de 10 peste 50 de repetari, dar daca fac la 10 kg fiecare repetare in 5 secunde, miscarea lenta, completa, pauza la maximul miscarii, tensiunea pe muschi creste, sta mult incordat, lucreaza la fel de bine. cu greutatea aia, 2 scaune si o placa sa o faci masa, o bara de batut covoare faci o gramada de exercitii