| vasileion1996 a întrebat:

am si niste intrebari, si anume:
1)Cum este bine sa cresti in masa musculara, adica ce antrenamente sa faci si cum sa le faci, adica cat de mult trebuie sa fac exercitii, cata pauza sa fac si cat sa mananc?
2)Eu inainte faceam antrenamente in special pentru brat si foarte multe flotari pana la epuizare(nu mai puteam face nico repetare)si cu pauza de 1 zi, si am facut timp de 1 an jumătate si nu prea sunt multumit de rezultate. Spre ex mi-a crescut bicepsu de abia 2-3 cm, si nu stiu daca e mult s-au putin.
Mentionez ca am 17 ani si 1, 69 m inaltime si o greutate de 64 kg in momentul de fata iar inainte de a ma apuca de antrenamente aveam 59-60 kg.
Va rog foarte mult sa imi spuneti si mie cum se fac antrenamentele de masa muscluara corect si ce exercitii sa fac,si ce pauza,ce manunc,,,tot ce trebuie.
Si daca o sa fac ce o sa imi spuneti voi si o sa dea roade antrenamentele o sa am muschii aceia doar de forma sau o sa pot sa ii folosesc si la munca, si sa fie si fibrati in acelasi timp?
VA ROG MULT DE TOT SA IMI RASPUNDETI LA INTREBARI, DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN SI CEL MAI EXPLCIT RASPUNS!

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Uite un exemplu :
http://www.culturism.ro/......tenta.html

De antrenament si alimentatie.

p.s. : flotarile sunt pentru incalzire, atat.

| AntrenorFitness a răspuns:

Uite aici programe de antrenament si nutritie... http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| Cr7adi a răspuns:

Fa antrenamente cu mare intensitate si lucreaza o grupa o data pe saptamana ca altfel faci supraantrenament, cu alte cuvinte sa nu faci exercitii la biceps spre exemplu daca inca mai ai febra musculara la biceps.Un antrenament trebuie sa fie foarte intens, sa nu dureze, mai mult de 45 de minute.Hidratarea e foarte importanta dar si alimentatia care trebuie sa fie bogata in proteine, cam 5-6 mese de calitate pe zi, odihna 8 ore pe noapte.Nu mai fa atatea flotari ca iti suprasoliciti pieptul sau tricepsul (depinde in ce pozitie faci flotarile).Un sfat : Fa flotari cu picioarele in aer stand in maini. Daca nu poti sta in maini puneti picioarele la perete si fa flotari asa, vei simti din plin pomparea.Bafta

| Cr7adi a răspuns:

Muschii nu pot fi de forma...ei sunt direct proportionali cu forta. Exista in schimb densitate de fibre musculare mai mare sau mai mic.