| AxyTM a întrebat:

Daca fac exercitii pentru masa musculara cat timp dureaza sa se vada rezultatele? Si cat de mari pot creste muschii?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

4-5 mese, nu "mase". Tu acum ai 3 mese (mic-dejun, pranz si cina), well, trebuie sa mai bagi inca una sau doua, muschii trebuiesc hraniti.
Serie = numar de repetari consecutive, ex. faci 10 repetari cu extensorul apoi faci pauza, asta inseamna serie.

Intra pe culturism.ro si vezi la sectiunea "antrenament", ai acolo o gramada de informatii. A face muschi e ceva mult mai complex decat "exercitii"

40 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Depinde de corpul/geneticul fiecaruia in cat timp isi arata rezultatele.Muschii cresc atat cat pot " " daca le dai proteine necesare, somn si altele.Insa asta doar cu timpul ai sa observi.Iar rezultatele...cel putin la mine s-au vazut abia dupa 3 luni de sala intens.

| alin334 a răspuns:

Pai cam in 2 luni se vad rezultate daca te duci zilnic si daca ai o alimentatie faina te faci chiar bine poti ajunge pana la 35 cm in brattongue ceea ce e multtongue

| AxyTM explică (pentru alin334):

Acum sincer, 35 de cm?
nu prea cred...

| alin334 a răspuns (pentru AxyTM):

Asculta-ma pe mine, daca iti bagi 4-5 mese pe zi cu proteine in 2 luni te faci sigur happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxyTM):

Poti pune 35 sau chiar mai mult, poti depasi un 40. Dar nu in cateva luni, in cativa ani, si dupa varsta de 20 de ani, cand corpul produce suficient testosteron si hormon de crestere.

cu 4-5 mese pe zi + antrenament corect ( nu zilnic, ci cu program care sa acopere tot corpul, exercitii de baza primele apoi cele de izolare, exercitii facute corect, 48 de ore pauza pentru fiecare grupa, etc. ) + suplimente, o sa observi cam la 2-3 luni diferente. Muschi faci in ani de zile, iar "maximul" stai linistit, poate in 10 ani il atingi, poate mai repede, depinde de organism.

Cu aceleasi exercitii si alimentatie un sportiv poate pune 2 kg de masa musculara, altul 3. Depinde de la om la om, avem genetic diferit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alin334):

35 in 2 luni? Poate daca aveai 34.5 inainte laughing
Cu 4-5 mese, si cu antrenament 4/ saptamana, NU zilnic ( muschii cresc in perioada de odihna, NU cand ii antrenezi ) pui cam 1-2 cm / an, daca ii pui si pe aia, de muschi fara grasime. Vezi ca multi care au 40 in brat au si grasime.

| AxyTM explică (pentru Cosmin86):

Stai unpic, si cam in ce consta pauza? si la cat timp trebuie sa o fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxyTM):

Un muschi are nevoie de 48 de ore de odihna dupa un antrenament intens. Trebuie sa ti cont si de implicarea grupelor in antrenamentul altor grupe ( ex. triceps la piept, biceps la spate, etc.)
Daca luni faci biceps, marti NU faci spate, deoarece bicepsul nu e refacut 100 %.

Ce program de antrenament ai acum?

| AxyTM explică (pentru Cosmin86):

Pai nu prea mare lucru. am niste extensoare ca in poza:
http://www.pretulverde.bizoo.ro/......u-Handgrip

in fiecare zi, fac urmatoarele:
le intind extensoarele deasupra pieptulu( pentru piept)
si pun piciorul la un capat si la celalalt trag in sus cu o mana. Daca intelegi ce vreau sa spun.
fac asta incet cam de douazeci de ori.
Apoi, chestia cu pieptul fac cam de 15-20 ori.
In fiecare zi fac de doua ori aceste exercitii.
Ce zici, e bine?
PS: NU prea ma pricep la chestiile astea cu muschii.
NU e un antrenament foarte sofisticat dupa cum vezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxyTM):

Sigur lucreaza pieptul cand intinzi extensoarele? Ia mai verifica happy
Si fa si tu 1 zi da si apoi 1-2 zile NU, ca supra-antrenezi muschiul.
Mai baga si flotari cu priza larga ( piept ) sau priza ingusta ( triceps ).

Dar nu faci masa musculara cu extensor, doar tonifici putin. Umeri spre ex. nu lucrezi deloc, nici spate, nici alte grupe importante.

Du-te la sala daca vrei masa musculara + dieta corespunzatoare, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

| AxyTM explică (pentru Cosmin86):

E ok daca o zi fac si una nu?
da tin cont ca intr-o zi fac cel putin de 2-3 ori aceste exercitii.

| AxyTM explică (pentru AxyTM):

Sau 2 zile fac si o zi pauza e ok?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxyTM):

Da, e mai ok decat zilnic.

Si nu de 2-3 ori pe zi, un antrenament dureaza cam 50-60 de minute, si atunci faci. Cu pauze de 90, maxim 120 de secunde intr-o serie. Nu fa mai multe antrenamente pe zi, ca mai rau incetinesti progresul.
O zi da, 1-2 zile NU, dar cand faci faci o singura data pe zi, mai multe serii pentru fiecare exercitiu.

Apropo, muschii cresc cu 4-5 mese pe zi + antrenament la sala + suplimente cam cu 1-2 cm pe an, la inceput, apoi din ce in ce mai lent.
Sincer, cu extensorul cred ca in 10 ani pui 1 cm, daca il pui si pe ala.

| AxyTM explică (pentru Cosmin86):

Da ce inseamna serii? ca eu nu stiu.

| AxyTM explică (pentru AxyTM):

Si ce is alea 4-5 mase?
explica-mi unpic chestiile astea, ca eu nu le am cu ele.

| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

La 45 am ajuns in 10 luni love struck

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995):

Foarte bine, dar cat e grasime si cat e muschi? se vede vena de pe biceps perfect si cand nu e incordat? sau se vede doar la antrenament?

| ionut3693 a răspuns (pentru AxyTM):

Salut! eu am 35 in brat din flotari si flexii fac de 3-4 luni, sunt mezomorf, dar mi se pare putin 35...

| SK_Surajj_1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tin sa te anunt ca in prima luna am pus 1, 5 cm...a doua luna doar 0, 5 cm...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AxyTM):

4-5 mese, nu "mase". Tu acum ai 3 mese (mic-dejun, pranz si cina), well, trebuie sa mai bagi inca una sau doua, muschii trebuiesc hraniti.
Serie = numar de repetari consecutive, ex. faci 10 repetari cu extensorul apoi faci pauza, asta inseamna serie.

Intra pe culturism.ro si vezi la sectiunea "antrenament", ai acolo o gramada de informatii. A face muschi e ceva mult mai complex decat "exercitii"

| RoseOfTheFire a răspuns:

Cam o luna asa cu exercitii zilnice

| alin334 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

De unde stii flory? ai incercat si tu laughing?

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru alin334):

Nu draga varu meu a incercat de la el stiu happy

| alin334 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Aa okoklaughing iti place fibra?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

O luna? vrei sa spui ani de zile, cu 4-5 mese pe zi, suplimente, si antrenament CORECT la sala, asa se fac muschii adevarati. Dupa 1-2 luni, poate 3, observi doar cateva diferente.

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Da tocmai la asta m-am si referit vei observa o imbunatatire nu te astepta ca in cateva luni sa devii ca Arnold Schwarzenegger

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ca Arnold nu ajungi niciodata, indiferent cat te antrenezi. Ala manca 3-4 kg de carne / zi, 100 de oua pe saptamana. si multe altele + injectii cu steroizi.

Dar poti ajunge in cativa ani sa ai muschi ca lumea, chiar daca nu ca un culturist profesionist happy

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa e dar nu inteleg ceva injectiile cu steroizi trebuie sa le faci mereu si daca nu le mai faci se reduc rezultatele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Asta cu steroizii e mai complicat. Se face un ciclu de steroizi si apoi un post-ciclu ( pentru recuperare ) care dureaza chiar mai mult. Apoi pauza, si apoi alt ciclu eventual.

Beneficii :
- muschi mai multi, forta mai mare
- te poti antrena mult mai des fara sa te supra-antrenezi
- recuperare mai rapida, sinteza proteinelor marita
- alte beneficii

Acum negative ( nu apar la toti ) :
- impotenta ( cat timp urmezi ciclul nu prea poati face mare lucru )
- acnee
- tensiune
- alte boli

In principiu te cam distrug daca nu ai un corp foarte rezistent. Multi culturisti au luat ca Arnold si au murit la 50 de ani, ex. Mike Metzer ( a fost tot o legenda ca Arnold ).

Mai bine doar alimentatie + suplimente big grin

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce fel de suplimente?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Depinde de ce ai nevoie, daca esti slab poti lua un gainer, altfel proteine concentrate. Sau creatina, sau glutamina ( pentru refacere ). Astea sunt pentru masa musculara.
Mai sunt :
- vitamine + minerale.
- suplimente pentru incheieturi, calciu, etc.
etc.

Exemplu : www.megaproteine.ro sau www.pronutrition.ro, gasesti acolo de toate.

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Super aici imi arata cum sa fac exercitiile eu vreau sa mai iau in greutate macar vreo 4-5 kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Uita-te si pe culturism.ro sau getfit.ro, gasesti articole, antrenamente, exercitii, etc. + chestii despre alimentatie

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok mersi mult happy

| Numero1 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

? O intrebare esti fata? Si vrei sa iei 4-5 kg de muschi? Serios? Esti prima pe care o aud, nu am nimic impotriva dar as vrea sa te fac sa intelegi rostul spuselor tale, astept o lamurire?!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Numero1):

Pai ia vezi din poza de la profil aduc a fata? laughing Nu vreau sa am cine stie ce musculatura, vreau doar sa ma mai ingras, si da vreau sa ma mai ingras 4-5 kg atat, mai mult nu am nevoie. Altceva?

| Numero1 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Altceva? a da! arati bine!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Numero1):

Multumesc!

| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns:

Depinde... in general cam in 3 luni... trage puternic, mananca mult si dormi bine happy

| Suzuky1996 a răspuns:

Salut cosmin86. dacă fac în fiecare seară după munca câte o jumătate de ora exercitii cu gantere intens, trebuie sa fac și pauza intre zile? (Adică nu chiar în fiecare seara )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Suzuky1996):

Ce intelegi prin "intens"? Intens inseamna greutati MARI ( care sa nu-ti permita peste 8 repterai -> daca POTI peste 8 repetair, maresti greutatea ) si pauze scurte intre serii.

Intens NU inseamna volum ( gen 1 ora sau 2 de antrenament ).