| WantToPLAY a întrebat:

Am si eu o problema.Deci cum sa incep:am 15 ani,inaltime 1, 69,greutate 80kg.As vrea sa slabesc cam 20-22 kg.Ma puteti ajuta? Deci fac sala de 2-3 luni si as dori sa-mi spuneti si mie o dieta si ce exercitii sa fac la sala pentru a slabi.Tin sa mentionez ca sala este bine dotata.Multumesc DAU FUNDA!:X Va rog frumos sad

Răspuns Câştigător
| Giacoletto a răspuns:

Esti prea tanar pentru sala. Iati in *** o bicicleta decenta si da-te cu ea oriunde mergi. Dupa, alergat de 3 ori pe saptamana. Cauta-ti un antrenament pentru 5k/10k/21k de run/walk. Nu ai nevoie de dieta, ce doar sa mananci sanatos. Ex: Dimineata musli cu lapte, pe la 12-13 ceva orez cu legume sau ceva supa de ciuperci si seara pe la 18-19 baga ceva spaghete in tine. Cauta pe net exemple de feluri de mancare sanatoase.

Atentie, eu am slabit in 2 luni in jur de 25-31 kg printr-o dependenta de alergat si greva foamei. Am avut nevoie de 2 ani jumate sa imi refac corpul. Sa scap de toata pielea/grasime in plus sau sa mi se decoloreze vergeturile. Asa ca nu te grabi cu slabitu ca o sa regreti!

16 răspunsuri:
| adelina19 a răspuns:

Trebuie sa slbesti 30 nu 20 laughing

Răspuns utilizator avertizat
| CrazyKiss a răspuns:

Nu esti cam mica pentru a merge la sala si pentru a tine o dieta? Bun, e treaba ta.In primul rand ai grija ce si cat mananci, ca sa pierzi atatea kilograme ar trebui un regim destul e lejer ca degeaba ti unul strict si dupa ce l'ai terminat iei kg inapoi.Deci; fara prea multa paine, dulciuri interzis, sucuri acidulate in nici un caz, si mananca de 3-4 ori pe zi si putin la o mancare.Mananca incet, savureaza mancarea, fa-ti un orar 15-20 de minute pentru a manca.Si daca poti; dupa ora 6-7 nu mai manca deloc, daca nu poti un fruct sau un ceai verde e ok. Exercitile depind de unde vrei sa slabesti.Pentru a slabi bustul:abdomene dimineata si seara.Pt.picioare iti recomand sa sari coarda; e foarte eficient. Sper ca te-am ajutat, gasesti pe net foarte multe video-uri cu exerciti pentru fiecare parte a corpului.happySLABIT USOR!:**

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyKiss):

Salut

1. chestia cu ultima masa sa fie la 6-7 e o TAMPENIE, ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, altfel iti fortezi stomacul
2. nu exista exercitii de slabit pentru o anumita zona, slabirea localizata e o aberatie, nu poti sa slabesti doar pe picioare sau doar pe abdomen. Orice exercitiu care arde multe calorii e bun si iti arde grasimea uniform pe tot corpul ( eu in perioada de definire alerg mult si scade grasimea de peste tot, inclusiv piept, umeri, etc. ).

Mai documenteaza-te

| CrazyKiss a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu sunt nici nutritionista nici nu dau clase de fittnes sau mai stiu eu ce.Eu vb pe propria mea experienta. Daca vrea sa slabeasca ATATEA kg e nevoie de mult mult sport.Tu alergi pentru. ca nu neaparat vrei sa slabesti, pentru a te mentine, nu? asta am inteles eu.Bun. Daca ea o sa faca cura si o sa alerge, o sa slabeasca doar ca nu o sa arete deloc bine.E bine sa lucrezi fiecare muchi in parte pentru a te defini ca lumea(adica sa nu curga pielea pe tine dupa ce slabesti un pic). Degeaba faci abdomene si ai un burtoi.Ca iti lucrezi doar muschi si grasimea nu pleaca.Eu am slabit vreo 7 kg asa.3 mese pe zi(10'oo,14'oo,18'oo) Alergat in principiu, sarit coarda, apoi abdomene si exercitile care sunt bune pentru. definirea corpului, pielea, e.t.c.Cum am spus mai sus, vb pe propria experienta si sper ca nu o sa'mi da'ti in cap.Nu sunt o specialista in slabit sau in cure de slabire.Si inca mai stiu ca fiecare om are propriul organism si nu o sa slabeasca toti la un fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Par ok, acum tu trebuie sa vezi cat transpiri si cat de obosit te simti dupa ele, in principiu sunt bune. Orice exercitii aerobe intense sunt bune pentru slabit, daca sunt insotite de odihna + alimentatie corespunzatoare. Daca bagi o shaorma dupa, le faci degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyKiss):

Nu iti da nimeni in cap, incercam doar sa completez ce-ai spus, atat. Eu am slabit cu 5 mese pe zi ( 7, 11, 15, 17, 21, aproximativ ) + sala + alergat, conteaza si ce mananci, nu doar cantitatea.

"E bine sa lucrezi fiecare muchi in parte pentru a te defini ca lumea" perfect de acord.

Exercitii pentru muschi + cardio (alergat), cea mai buna combinatie.

Numai bine.

| Mικø a răspuns:

O_O, la sala.nu e cam periculos? k acolo nu e prea bun.[bine, merge si alergatu acolo], fiindca acolo.se fac muschii laughing.
E mai simplu acasa.cu video'uri.pe net happy orice exercitiu vrei u happy
Si dieta.umm..sa mananci sanatos..sa renuntsi la alimente.nesanatoase.cum ar fi dulciuriwinking.prajeli.paine alba thinking
Asadar, poti manca multe fructe happymere.la ora 4thinking .iaurt.la 10.desigur.nu trebuie neaparat in fiecare zi happy. Numai k ai grija ce mananciwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mικø):

De ce e periculos la sala?

| Mικø a răspuns (pentru Cosmin86):

Ops pardon :]] pei zic si eu asa laughing. doar k vad femei acolo. si is prea musculoase.ca gen madonna laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mικø):

Depinde ce mananci, daca ai o alimentatie fara prea multe proteine si carbohidrati nu o sa devii "prea musculoasa", indiferent cat te antrenezi.

| Mικø a răspuns (pentru Cosmin86):

Aha. am inteles.Mersi.xD

| JhonnyC a răspuns:

O varianta de slabire de-a mea care este eficienta, aveam 60kg si timp de o saptamana. ma culcam pe la 4 si mancam odata la 12 si odata la 8-9 seara si acum am 50kg, incearca si tu!

| SeRk4NN a răspuns:

Cum faci sala in tricou? Daca faci in tricou slabesti, dar nu mult, ia-ti un tricou pe tine, si peste el o maleta si apoi un bicmen gros, ai sa slabesti cam 3-4 kg la antrenament, si in afara de sala, du-te si alearga in aer liber e binewinking Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SeRk4NN):

3-4 kg la antrenament? Tu esti constient ce cretinitate ai putut sa spui?