| Comandocip a întrebat:

Salut TPU
as dori si eu sa stiu cum pot face patratele la abdomen
daca imi puteti recomanda niste exercitii pentru a lucra tot abdomenul
dau funda si app nu vr un site de pe youtube copiat la nimereala. daca se poate vr un sfat cv de la cineva care chiar a urmat un tim de exercitii si a facut patratele.
ps. am un pic de burtika.sad.dar totusi asta nu ma opreste sa fa kexercitii! astept parerile voastre (momentan fac 500 abdomene si 50 flotari alt cv nu stiu ce sa fac)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, dar fac degeaba, cand faci prea multe repetari faci doar rezistenta, nu influenteaza masa musuclara ( ca asta sunt patratelele ) prea mult, o influenteaza nesemnficiativ. Cand poti mai mult de 20 intr-o serie, deja e degeaba. Mai bine maresti greutatea cand poti mai mult de 20.

Ce trebuie sa stii :

- cu abdomene lucrezi partea SUPERIOARA, NU tot abdomenul ( ai nevoie si de alte exercitii, ex. ridicari de picioare, crunch, etc. )
- serii de 20 de repetari sunt suficiente, cand poti mai multe, maresti greutatea ( un disc pe piept sau la ceafa, o gantera in fiecare mana, sau daca faci la aparat pur si simplu muti cuiul la o greutate mai mare )
- pauze de 90-120 de secunde intre serii
- 2 antrenamente / saptamana. sunt suficiente

Aia ce-am zis mai sus e ca sa le maresti. Daca vrei sa le faci vizibile trebuie sa scazi grasimea sub 10 % ( e destul de greu daca nu ai un metabolism rapid ) prin : alimentatie + cardio ( alergat, inot, stepper, bicicleta, etc.), cand vrei sa-i faci vizibili nu pui accent pe abdomen, de fapt poti sa nu-l lucrezi aproape deloc, te concentrezi pe datul graismii jos.

Citeste aici principiile generale spuse de profesionisti :

http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Exercitii? Pentru patratele alimentatia conteaza 90 % si patratelele doar 10 %, daca nu mannaci ce trebuie faci DEGEABA exercitii.

500 de abdomene / zi = aiurea, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Acum sunt 2 chestii legate de patratele :

1. sa le maresti
2. sa le faci vizibile

Nu poti sa faci 1 si 2 in acelasi timp dintr-un motiv foarte simplu, pentru 1 trebuie sa ai surplus caloric pentru 2 deficit caloric.

Asa ca intrebarea este : ce vrei intai?

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Sa le fac vizibile

| zxzx a răspuns:

Alergat sa dai grasimea jos pentru inceput.

| KnowEverything a răspuns:

500 abdomene? Ar trebui sa arati ca Silveste Stallone...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KnowEverything):

Fals, schimba-ti nickul in "KnowNothing", mai ai de citit

| Comandocip explică (pentru KnowEverything):

Kredema ca 500 nu sunt asa multe sunt persoane care fac 2000 intr-o serie

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Deci praktik trebuie mai mult sa ma concentrez sa slabesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

Da, scrie la inceput in articolul pe care ti l-am dat ( sau poti cauta tu pe alte site-uri de fitness articole ) : "patratelele" apar atunci cand procentul de grasime din corp e undeva sub 10%

Cand o sa vrei sa le maresti o sa faci ce trebuie pentru masa musculara, o sa-ti schimbi alimentatia, o sa elimini ( sau minimizezi ) exercitiile cardio, etc.

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Cosmin86
u ai reusit sa ai un asemenea abdomen..cu patratele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

In perioada de definire, cu lipo 6 de la nutrex. Eu sunt endomorf ( genul care pune muschi usor dar da grasimea jos greu ), asa ca eu am nevoie de termogenice sa fac asta.

Daca vrei mai rapid, incearca, www.megaproteine.ro, cauta acolo nutrex si alege lipo 6. Un produs mai slab ( dar bun ) mai este l-carnitine extreme de la dymatize.

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Nu nu vr pastile sau alte chestii din astea...
te intrebasem ca vr sa stiu u ce mananci...ca sa iti intretii abdomenu.
ca pe net sunt o tona de diete... unele imi zic sa mananc fructe altele sa nu mananc fructe dleok. acum eu stiu.ce sa ma ikred?>>>

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

Da, dar fac degeaba, cand faci prea multe repetari faci doar rezistenta, nu influenteaza masa musuclara ( ca asta sunt patratelele ) prea mult, o influenteaza nesemnficiativ. Cand poti mai mult de 20 intr-o serie, deja e degeaba. Mai bine maresti greutatea cand poti mai mult de 20.

Ce trebuie sa stii :

- cu abdomene lucrezi partea SUPERIOARA, NU tot abdomenul ( ai nevoie si de alte exercitii, ex. ridicari de picioare, crunch, etc. )
- serii de 20 de repetari sunt suficiente, cand poti mai multe, maresti greutatea ( un disc pe piept sau la ceafa, o gantera in fiecare mana, sau daca faci la aparat pur si simplu muti cuiul la o greutate mai mare )
- pauze de 90-120 de secunde intre serii
- 2 antrenamente / saptamana. sunt suficiente

Aia ce-am zis mai sus e ca sa le maresti. Daca vrei sa le faci vizibile trebuie sa scazi grasimea sub 10 % ( e destul de greu daca nu ai un metabolism rapid ) prin : alimentatie + cardio ( alergat, inot, stepper, bicicleta, etc.), cand vrei sa-i faci vizibili nu pui accent pe abdomen, de fapt poti sa nu-l lucrezi aproape deloc, te concentrezi pe datul graismii jos.

Citeste aici principiile generale spuse de profesionisti :

http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/