| Jorgeel a întrebat:

aș vrea să fac un upgrade la bicicleta mea și anume as vrea sa trec de la jante de 26 inch la 27.5 inch. Vreau să știu dacă sunt compatibile cu cadrul actual și ce anvelope vor fi compatibile cu janta de 27.5 inch.Tin sa menționez că jantele actuale au 26x1.75(44x559) și ce am găsit eu pe internet majoritatea jantelor de 27.5 au 21mm in lățime și mi se pare prea îngustă.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Măsoară spațiul rămas între roata de 26 și poziția superioară a furcii. Dacă ai minimum 3 cm disponibili, încape și jantă de 27, 5 inch.

| Jorgeel explică (pentru sierra1):

Am cam fix 3 cm și la furca și la cadru

| sierra1 a răspuns (pentru Jorgeel):

E cam la limită...