| MihaellaCPH a întrebat:

As vrea sa pun cateva kilograme pe mine.Am inteles ca daca merg la sala pot pune masa musculara.Insa,fiind o persoana slaba, poate da rezultate sau poate inrautati situatia?

5 răspunsuri:
| DomnulKat a răspuns:

Bagi carne la greu, proteine, fibre.

| nedeea86 a răspuns:

Da, poate da rezultate sub supravegherea unui antrenor si bineinteles, sa fii apt. Nu de capul tau. Un antrenor iti poate spune ce exercitii sa faci, ce sa mananci, etc. Succes!

| Dragoslav a răspuns:

Cate kg vrei sa pui? cate kg si ce inaltime ai? fiecare tip de fizic are avatnajele sale, nu te descuraja. Atata timp cat ai putina rabdare si scoatem din discutie de exemplu accidentarile, orice sport, orice tip de miscare, niciodata nu'ti va face rau.

| MihaellaCPH explică (pentru Dragoslav):

Am 42 de kg, 1.60 m.As vrea sa pun cam 5 kg, sa se observe mai ales in zona picioarelor, in special la gambe.

| Dragoslav a răspuns:

Hmmm, 5kg tu avand 42 inseamna mult! Dar, daca ai rabdare, vei obtine exact ce iti doresti. Atata timp cat nu ti'ai propus sa le obtii in 1-2 luni de exemplu, totul va fi bine. Ar trebui sa eviti exercitiile cardio de exemplu, sau repetarile multe, energice, cu greutati foarte mici. Acest tip de efort ajuta mai degraba la slabit, nu la acumulare de greutate. Greutati medii, repetari 8-10-12 maxim, alimentatie variata dar bazata inclusiv pe carbohidrati (te va ajuta atat la recuperare, plus de enrgie dar si la acumulare de ceva strat adipos, cat vei considera tu si daca iti doresti inclusiv acest lucru).